Zákoník práce a výpověď daná zaměstnancem podle § 50 odst. 3 zákoníku práce
Výpověď je slovo, ze kterého má spousta lidí strach. Na jedné straně můžeš dostat výpověď ty od svého šéfa, což si jistě nikdo nepřeje. Na druhé straně i ty můžeš ukončit své zaměstnání formou výpovědi, což si zase nepřeje tvůj šéf (možná ale dobře mu tak). Nicméně výpověď je cesta, jak si jít zahrát na jinou strunu a dělat konečně fajn práci. V tomto článku se stručně dozvíš, jak můžeš TY dát v práci výpověď.
Výpověď dohodou? Jen to ne!
S termínem výpověď dohodou se poměrně často setkáváme. Bohužel. Nic takového totiž neexistuje. Výpověď je jednostranné právní jednání, kdy jedna strana sama od sebe něco ukončuje (v tomto případě pracovní poměr). Dohoda je naopak od slova dohodnout se, tzn. obě strany se dohodnou na ukončení pracovního poměru. Pro váhavce jedna pomůcka – na dohodě jsou dva podpisy (tvůj a tvého zaměstnavatele), kdežto na výpovědi je jen jeden (toho, kdo výpověď dává).
Jak má výpověď vypadat?
Výpověď z pracovního poměru musí být vždy písemná. A samozřejmě vlastnoručně podepsaná.
Musím ve výpovědi uvádět nějaký důvod?
Ne, důvod v ní uvádět nemusíš (to musí jen zaměstnavatel). Stačí, je když z výpovědi jasné, kdo ji dává, komu a kdy.
Jak výpověď doručit?
Podle zákoníku práce se výpověď zaměstnance doručuje osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele. Doporučujeme si výpověď dvakrát vytisknout, každý výtisk podepsat, jeden zanes svému zaměstnavateli a druhý se nechej jako důkaz pro případ sporu. Pokud o to požádáš, musí ti v práci písemně potvrdit, že jsi výpověď opravdu předal. Toto ti určitě doporučujeme udělat s tím, že jeden výtisk s potvrzením o doručení si necháš.
Pokud bys výpověď musel posílat poštou, potom doporučeně a s dodejkou!
Můžu výpověď poslat emailem?
Emailem můžeš výpověď doručit jen se souhlasem zaměstnavatele a navíc bys musel mít elektronický podpis (založený na kvalifikovaném certifikátu), což jistě nemáš. Takže doručovat nejlépe osobně.
Jaká je výpovědní doba?
Podle zákoníku práce je výpovědní doba dvouměsíční. Je možné, že v pracovní smlouvě bude sjednána i delší. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Přeloženo do běžné řeči: Když v práci odevzdáš výpověď 15.3., začnou dva měsíce běžet 1.4. a tvůj pracovní poměr skončí 31.5.
Co když nemůžu čekat 2 měsíce?
Pak se zkus v práci dohodnout na určitém dni, ke kterému skončí tvůj pracovní poměr. Se zaměstnavatelem uzavřete dohodu o ukončení pracovního poměru k datu, které jste si dohodli. Hlavně tě nesmí napadnout přestat chodit do práce a nechat se tzv. „vyáčkovat“. Zaměstnavatel by totiž po době mohl chtít náhradu způsobené škody.
Už máš svoji výpověď dlouho schovanou v šuplíku a stačí ji jen vytisknout a podepsat?
Mrkni na nabídky zaměstnavatelů, kteří právě na tebe čekají!
___
prace-job.webtrh.cz = práce, na které stačí selský rozum a dobrý kafe.