Zákoník práce a pracovní doba – Otázky a odpovědi
Pracovní doba, to je základ, který každý řeší prakticky denně. Stačí se podívat na hodinky, kdy jít na oběd nebo kdy jít domů, a už řešíš pracovní dobu. K tomu ti pomůže tento článek…
Kolik hodin musím odpracovat?
Standardní týdenní pracovní doba je 40 hodin (ber to jako pravidlo, co má svoje výjimky). Toto je maximum, takže si v práci můžete dohodnout, že pracovní doba bude kratší (většinou si to vydupou odbory).
Kdy můžu přijít a odejít z práce?
Pracovní doba není doba, kdy přijdeš a odejdeš z práce. Je to doba, po kterou musíš být připravený k výkonu práce podle instrukcí svého zaměstnavatele. Takže jestli tvoje pracovní doba začíná v 8:00 a počítač se ti zapíná 5 min, neměl bys správně chodit do práce v 7:59, ale před 7:55, abys v 8:00 mohl začít vyřizovat emaily. To stejné platí o konci pracovní doby. Jestli končí v 16:30, neměl bys v 16:30 procházet turniketem, ale vypínat počítač.
Kdy se jedná o přesčas?
Přesčas pracuješ, když ti to nařídí šéf nebo když se na tom se šéfem dohodnete. Jde o práci nad tvoji týdenní pracovní dobu. Za přesčas si náleží plat vyšší o 25% (ruku na srdce, kdo opravdu dostal příplatek za přečasy?) nebo náhradní volno. Obecně platí (výjimky potvrzují pravidlo), že ročně můžeš odpracovat maximálně 150 přesčasových hodin, více hodin lze pouze, pokud se na tom dohodnete.
U přesčasů si dej pozor, že ti je musí někdo schválit, abys za ně dostal vyšší plat. Takže jestli nestíháš a sám od sebe zůstaneš déle v práci, není to nařízený nebo schválený přesčas. Dále se podívej do pracovní smlouvy, jestli tam nemáš napsané, že mzda je sjednána již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Pak totiž nemáš nárok na příplatek za přesčas ani náhradní volno.
Co je to pružné rozvržení pracovní doby (flexibilní pracovní doba)?
Je to pracovní doba, která je rozdělená na základní (pevnou) a volitelnou (pohyblivou) část. Základní část ti určuje firma a volitelnou si určuješ sám. Rozmezí volitelné pracovní doby většinou stanoví firemní předpisy. Součet základní a volitelné pracovní doby vytvoří tvoji celkovou pracovní dobu. Lépe to pochopíš na příkladu: Firma stanoví, že pracovní doba je od 6:00 do 18:00 hodin, podle interních předpisů máš odpracovat týdně 40 hodin (denně maximálně 12 hodin). V práci musíš být vždy od 10:00 do 16:00 (to je tvoje pevná pracovní doba) a zbytek je na tobě, jestli přijdeš ráno dřív nebo odpoledne zůstaneš déle (to je tvoje pohyblivá pracovní doba).
Rozdíl mezi přestávkou v práci a bezpečností přestávkou
Přestávka v práci je přestávka na jídlo a oddech, kterou musíš mít nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce, a přestávka musí trvat alespoň 30 min. Prakticky se jedná o polední pauzu. Tato přestávka se nezapočítává do pracovní doby.
Na druhé straně existuje bezpečnostní přestávka, která se započítává do pracovní doby. Na bezpečnostní přestávku máš podle právních předpisů nárok např. při vysoké fyzické zátěži nebo dlouhodobém zatížení zraku (práci na PC).