Co znamená ochranná doba, výpověď v ochranné době a § 53 zákoníku práce?

Co je to ochranná doba?

Ochranná doba je doba, kdy nesmí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď. Je to právě onen § 53 zákoníku práce, kde se rozebírá, kdy nesmíš dostat v práci výpověď. Aby to nebylo snadné, každé pravidlo má svoje výjimky, které jsou také stanoveny v zákoníku práce.

 

Kdy můžu v práci dostat výpověď?

Ty jako zaměstnanec můžeš dát výpověď bez udání důvodu (takže prakticky kdykoliv). Naopak tvůj zaměstnavatel to má složitější. Může ti dát výpověď jen z důvodů, co jsou výslovně uvedené v zákoníku práce. A pak je zde ochranná doba, v rámci které ti naopak nemůže skončit pracovní poměr na základě výpovědi. Jenomže tento zákaz má také svoje výjimky. Ano, je to složité a tento článek by ti tuto problematiku měl částečně objasnit.

Teď popořadě. Chtějí ti v práci ukončit tvůj pracovní poměr? Zkusí ti předložit dohodu o ukončení pracovního poměru. Ty ji však nemusíš podepsat. Když podpis odmítneš, musí šéf „vytáhnout“ jeden z výpovědních důvodů uvedených v § 52 zákoníku práce, tvůj případ pod jeden z nich podřadit a řádně odůvodnit, proč tomu tak je.

Tuto výpověď ti ale nesmí doručit v době, kdy jsi v tzv. ochranné době, tj. když jsi:

 

  • uznán dočasně práce neschopným;
  • ve výkonu vojenského cvičení;
  • dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce (např. jsi starosta své obce);
  • těhotná, nebo čerpáš mateřskou nebo rodičovskou dovolenou;
  • pracujícím v noci a uznán (na základě lékařského posudku) dočasně nezpůsobilým pro noční práci.

 

ochranna doba

Tato pravidla mají mnoho podrobnějších výjimek, které jsou v zákoníku práce. Uvedeme zde hlavně tyto praktické příklady:

 

  1. V práci ti chtějí doručit výpověď z důvodu nadbytečnosti 30. 6. 2019. Neschopenku dostaneš ode dne 29. 6. 2019 (neschopenku lze dostat až tři dny zpětně). Platí zákaz výpovědi a tvůj zaměstnavatel musí počkat, až bude tvoje neschopenka ukončena.
  2. Zaměstnavatel ti doručí výpověď z důvodu nadbytečnosti dne 30. 6. 2019. Výpovědní doba by měla uplynout 31. 8. 2019. Neschopenku máš od 1. 7. 2019 a skončí ti 15. 8. 2019. Tvůj pracovní poměr skončí uplynutím řádné výpovědní doby 31. 8. 2019.
  3. Zaměstnavatel ti doručí výpověď z důvodu nadbytečnosti dne 30. 6. 2019. Výpovědní doba by měla uplynout 31. 8. 2019. Neschopenku máš od 30. 8. 2019 do 30. 9. 2019. Tvůj pracovní poměr skončí uplynutím zbývající (tj. před vznikem neschopenky neuplynuté) výpovědní doby, tzn. 2. 10. 2019.

 

Výjimky z ochranné doby, aneb každé pravidlo má své výjimky

Aby to nebylo pro zaměstnavatele moc přísné, upravuje zákoník práce výjimky ze zákazu výpovědi v ochranné době, tzn. případy, kdy ti může skončit pracovní poměr, i když trvá nějaký případ ochranné doby viz výše. Podle § 54 zákoníku práce se zákaz výpovědi nevztahuje na tyto případy (píšeme ve zjednodušené verzi, více podrobností říká zákoník práce):

 

  1. zánik zaměstnavatele nebo jeho části – v tomto případě můžeš dostat výpověď vždy, tvoje firma zkrátka končí svou činnost;
  2. přemístění zaměstnavatele nebo jeho části mimo místo výkonu práce, co máš napsané ve smlouvě. Když se  tvoje firma stěhuje, můžou tě propustit. Těhotné ženy a mámy nebo táty na rodičovské ale propustit nesmí;
  3. když můžeš v práci dostat tzv. hodinovou výpověď, tzn. porušíš svoje povinnosti zvlášť hrubým způsobem (např. zneužívání internetu v pracovní době nebo podvádění s docházkou). Mámy nebo táty na rodičovské ale propustit nesmí;
  4. máš neschopenku a porušíš svoji povinnost zdržovat se doma a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek. Těhotné ženy a mámy nebo táty na rodičovské ale propustit nesmí.

Pokud ti z práce doručí výpověď, ty jsi v ochranné době a neuplatní se žádná výjimka viz výše, bude taková výpověď neplatná. A to i když zaměstnankyně o ochranné době zatím neví (např.  zaměstnankyně, ještě neví o svém těhotenství).

Pokud jde o neschopenku, ta chrání zaměstnance až ode dne, kdy lékař o neschopence rozhodl; resp. ne zpětně, protože lékař ti může neschopenku vystavit až tři dny zpětně.

Pokud máš pracovní smlouvu na dobu určitou, jejím uplynutím ti pracovní poměr zanikne. Ochranná doba na to nemá vliv. Rovněž i v ochranné době se můžeš se zaměstnavatelem dohodnout, že pracovní poměr ukončíte vzájemnou dohodou k určitému datu, nebo dát přímo v ochranné době výpověď.

Jednoduše řečeno, ochranná doba tě zkrátka v určitých případech chrání před výpovědí ze strany zaměstnavatele.

 

Budeš končit v práci, která není tvůj šálek kávy? Budeš si brzy hledat něco nového?

 

Mrkni na nabídky zaměstnavatelů, kteří čekají právě na tebe!