Virtuální organizace a její pro a proti podle PYXIS

PYXIS je tým marketingových a development světoběžníků, kteří se nacházejí ve třinácti zemích světa a mluví více jak deseti světovými jazyky. Pro tuhle globální komunikační agenturu hranice a časová pásma nic neznamenají. Jsou totiž vždy všude, a to doslova.

Co nás ale zaujalo, je téma virtuální organice. Co to vlastně virtuální organizace znamená a jaké jsou její pro a proti, o tom jsme si povídali s Denisou Juna, CEO agentury PYXIS.

Denisa Juna_PYXIS
Denisa Juna, CEO agentury PYXIS

prace-job.webtrh.cz: Virtuální organizace není moc používaný termín. Můžete nám vysvětlit, co si pod tím představit?

Denisa Juna: Souhlasím a musím říci, že jsme si termín tak trochu uzpůsobili, aby odpovídal naší firemní kultuře a filosofii. Nikdo z nás nesedí na jedné židli, jsme ztělesněním pojmu digitálního nomádství. V praxi to znamená, že fungujeme jako mezinárodní PR agentura – až na absenci firemní kanceláře, ve které bychom všichni každý den pracovali. Je nás téměř třicet z více jak deseti zemí světa a lidé fungují v tzv. podech – laicky řečeno menších týmech. Málokdy je potřeba k úkolu nebo procesu zalarmovat celou firmu, fungujeme agilně třeba jen ve 2–5 lidech. Týmy sestavujeme na základě jednotlivých projektů, abychom mohli klientům poskytnout nejlepší služby.

prace-job.webtrh.cz: Jaké jsou podle vás výhody práce ve virtuální organizaci oproti „klasickému korporátu“? 

Denisa Juna: Bezesporu svoboda, volnomyšlenkářství, neomezené množství inspirace a nových zážitků. Každý může dýchat svým tempem, v kultuře, která je mu blízká, v časovém pásmu a podnebí, které mu vyhovuje. Absolutní silnou stránkou pak jsou téměř neomezené možnosti dodat klientovi, co potřebuje, protože se dokážeme na trzích díky PYXIS nomádům ihned zorientovat a nabídnout řešení. V neposlední řadě pak všichni dělají práci, která je naplňuje, baví, a zároveň cestují. PYXIS tým spojuje několik věcí – láska ke svobodě, poznávání kultur a posouvání hranic v jakékoli oblasti. Nejsme omezeni žádnými fyzickými schůzkami, jen časovými posuny v případě fixních časů meetingů. Víme, že ne každý se s PYXIS ztotožní, ale o tom to je – někdo miluje špenát a někdo ho nesnáší.

joblungo.cz: Všechno má i svoji druhou stránku. Co je podle vás naopak slabinou virtuální organizace?

Denisa Juna: Musíme mít perfektně promyšlený BPM – business project management. Protože se nemůžeme sejít v kanceláři, houknout na sebe fyzicky v kuchyňce nebo zajít na oběd. Takže základním stavebním kamenem jsou pro nás vhodné aplikace pro projektový management a komunikaci, které jsou natolik flexibilní a sofistikované, že je náš COO (pozn.: Chief Operations Officer) dokáže zprocesovat ke spokojenosti všech. Systémy to nejsou úplně jednoduché, musíme se prokousat trochou technikálií, ale pak to jde. Nicméně snažíme se naše procesy neustále zjednodušovat, což, jak všichni víme, je to nejtěžší – v jednoduchosti je ale krása a síla.

„Zrušili jsme všechny pondělní a páteční interní meetingy, v tyto dny tedy každý funguje dle svého.“

Na druhém místě někdy chybí absence „human touch“. To se snažíme kompenzovat ranními stand-upy a dalšími meetingy a jednou za čas se snažíme i sejít. Celofiremní setkání se nám ale podařilo až v lednu 2019 a to pouze s českým týmem 🙂 . Tohle chceme napravit, ale patří to k našemu životnímu stylu.

prace-job.webtrh.cz: Podle některých názorů přináší absence pevné pracovní doby a práce hlavně z domova stírání mezi pracovním a osobním životem. Lidé často pracují i přes 12 h denně a cítí se okradení o soukromý život. Dalším problémem je absence živého kontaktu s kolegy, pokecání si pár minut u kafe apod. Měla jste někdy z virtuální organizace stejný pocit?

Denisa Juna: To, o čem mluvíte, jsou zaběhlé stereotypy, paradigmata, která v PYXIS vůbec nebereme vážně. Lidé, co „mohou být“ PYXIS musí mít určité povahové rysy a být „self-organised”, dokázat si určit režim, který budou dodržovat. Být digitální nomád není pro každého – a tím spíš, pokud musíte fungovat v týmu, ne jenom jako freelancer. A co se týče pracovní doby, my fungujeme na 3denním pracovním režimu podle vzoru severských zemí. Zrušili jsme všechny pondělní a páteční interní meetingy, v tyto dny tedy každý funguje dle svého. Víme, že na začátku týdne si každý potřebuje přichystat svoji týdenní agendu, rozmyslet si priority a naplánovat si je. Nechceme, aby to členové našeho týmu dělali o víkendu; ten máme absolutně volný, pokud není potřeba řešit krizovou komunikaci. Pracovní týden začíná v pondělí a právě tehdy je potřeba připravit si půdu pro aktivní následující tři dny.

prace-job.webtrh.cz: V určité době velké firmy vytvářely mnoho virtuálních pozic a rušily místa v kancelářích. V posledních několika letech můžeme u některých firem naopak vidět trend zase se vracet do klasického prostředí „denně docházím na svoje stálé místečko“. Myslíte, že práce na dálku může vyhovovat každému?

Denisa Juna: Někomu vyhovuje pevná pracovní doba a sterilní místo, druhému zase ruch v kavárně nebo práce ve tři ráno za úplné tmy. Každý by si měl najít takový styl práce, který ho naplňuje. Vím, klišé jak vyšité, ale opakovaně vidím, jak pravdivé je. Třetinu dne strávíme prací – to je hodně času, když to přepočtete na roky nebo celý život. Nehchci, abychom já nebo můj tým na stará kolena litovali toho, co jsme kvůli práci nezažili. Život je moc krátký, žijme ho!

„Každý by si měl najít takový styl práce, který ho naplňuje.“

prace-job.webtrh.cz: Na prace-job.webtrh.cz inzerujeme pozice, ke kterým je potřeba jen odvaha, selský rozum a dostatečná emoční inteligence, ne titul z jaderné fyziky. Deniso, souhlasíte s tím, že mnoho pracovních pozic (s výjimkou například zubaře nebo architekta) může dělat téměř každý, a vše se dá naučit?

Denisa Juna: Naprosto. Po americku: „make your dream come true”. Nikdo z nás v PYXIS tituly nepoužívá. Při pohovorech se neptáme na to, zda je dotyčný Ing. nebo PhD. Zajímají nás věci jako intelekt, emoční inteligence, schopnost být sám sebou. Člen našeho týmu musí být osobnost a chemie je primární. Musí k nám zapadnout, musíme si rozumět, být na stejné vlně – a pokud na sobě dotyčný chce makat, jde všechno. Nenosí se u nás očekávání, že „se něco stane nebo samo udělá“. Lidé, co u nás nepřebírají iniciativu a zodpovědnost, u nás dlouho nevydrží. Chyby, přešlapy, to všechno je naprosto přirozené, mnohem víc mě zajímá drive dotyčného.

_____

Jestli souzníš s hodnotami PYXIS nebo tě zajímá něco dalšího o této virtuální organizaci, můžeš se spojit přímo s PYXIS prostřednictvím jejich Instagramu, LinkedIn nebo emailu hr@pyxis.media.

_____

Zaujalo tě, jak to může v práci fungovat i jinak? Pomohlo ti to, aby ses odhodlal/a změnit práci?

_____

Mrkni na nabídky zaměstnavatelů, kteří právě na tebe čekají!!

_____