V květnu přibylo nejvíc nezaměstnaných od února 2018

V Česku bylo na konci května celkem 266 tisíc lidí bez práce. Bylo jich tak o 12 tisíc více než v dubnu. Celková nezaměstnanost se tak v květnu zvedla z dubnových 3,4 na 3,6 procenta. Květnový počet nezaměstnaných byl podle Úřadu práce ČR nejvyšší od února 2018. Zaměstnavatelé nabízeli zhruba 331 tisíc volných míst, což bylo o dva tisíce méně než v dubnu. Podle analytiků se recese na trhu práce projeví až v řádu měsíců.

Nezaměstnanost neroste skokově

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že nezaměstnanost v ČR neroste tak skokově. Stále tak jde o jednu z nejlepších čísel v Evropě. Zaměstnavatelé podle ní nepropouštějí tolik, kolik se očekávalo, díky státní pomoci.

Nejvíce nových uchazečů o práci bylo z oborů služeb, stravování, obchodu, hotelnictví, dopravy a také pracovníci z agentur. Podle úřadu práce do evidence nezaměstnaných přibývali také lidé, kteří v těchto oborech pracovali v zahraničí, dále přeshraniční pracovníci a v menší míře i OSVČ, většinou řemeslníci, kosmetičky nebo kadeřnice.

Do evidence úřadů se ke konci května nově přihlásilo téměř 38 400 uchazečů, zároveň z ní odešlo téměř 26 300 lidí. Podle ředitele odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jana Karmazína se zatím nejedná o nijak razantní nárůst. Ten bude pokračovat i v dalších měsících, ale podle něj by stále měl být pozvolný.

Zlomová budou podle Maláčové čísla o nezaměstnanosti za červen. Někteří lidé totiž zůstávají na ošetřovném poté, co dostali výpověď. Ošetřovné na děti, které kvůli koronaviru nenavštěvují školu, je možné čerpat právě do konce června. Další rozhodující čísla pak podle ní budou v září, až se lidé vrátí z dovolených do práce.

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v květnu v Pardubickém kraji, konkrétně 2,6 procenta. Naproti tomu v Moravskoslezském kraji bylo bez práce 5,3 procenta obyvatel. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v květnu 63 ze 77 okresů. Nejvýraznější růst byl na Chebsku (o 17,1 procenta). Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl na Karvinsku 7,8 procenta, nejnižší na Rychnovsku 1,8 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru nadále 0,8 uchazeče. Zaměstnavatelé měli v květnu největší zájem o stavební a montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, uklízeče, řidiče vysokozdvižných vozíků a nákladních aut, kuchaře, zedníky nebo svářeče. Pro více než 71 procent volných míst stačí základní či nižší vzdělání. Firmám podle úřadu práce chybí kvalifikovaní řemeslníci nebo odborníci v informačních technologiích.

V evidenci úřadů práce byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Mezi evidovanými bylo 89.644 lidí nad 50 let, což je více než třetina všech nezaměstnaných. Téměř pětina nezaměstnaných je bez práce víc než rok.

Zdroj: ČTK; novinky.cz; Seznam Zprávy