Daří se nám měnit úhel pohledu na stáří: není to konec, ale začátek něčeho nového, říká Hana Čepová z Právě teď!

Po dvaceti letech v reklamní agentuře se rozhodla začít dělat práci, která pro ni má smysl. Spoluzaložila organizaci Právě teď!, která se snaží změnit pohled veřejnosti na problematiku stárnutí a stáří. Hana Čepová, také mentorka, koučka a členka správní rady AVPO ČR, v rozhovoru popisuje specifika práce manažerské pozice v soukromé sféře a v neziskovém sektoru.

Právě ted

Ing. Hana Čepová – předsedkyně dozorčí rady, zakladatelka Právě teď! o.p.s.

prace-job.webtrh.cz: Na svém profilu na LinkedIn máte napsáno, že „peníze člověka šťastným neudělají“. Platí to pro vás stále?

Hana Čepová: Ano, je to moje životní heslo. Už několikrát jsem si ověřila, že lidi jsou šťastnější, když nic nemají. Hodně jsem v životě cestovala a viděla jsem mnoho lidí, kteří byli spokojení i s málem. Tím ale neříkám, že peníze nejsou potřeba, že to není něco, oč bychom měli usilovat. V mnohém usnadňují život, jako třeba mně: v posledních dvaceti letech jsem byla ředitelka a majitelka reklamní agentury, díky čemuž si teď můžu dovolit pracovat v neziskovce za de facto minimální příjem a můj životní standard se nijak zásadně nezměnil. Nicméně vím, že většině lidí největší radost neudělá Porsche nebo nový tryskáč, ale nějaká maličkost – když si na ně někdo vzpomene.

prace-job.webtrh.cz: Před několika lety jste opustila práci ve firmě a spoluzaložila neziskovku Právě teď!. Proč tak razantní změna?

Hana Čepová: Vedlo mě k tomu to, že jsem byla po dvaceti letech fyzicky i psychicky vyčerpaná. Organizace Právě teď!, ve které momentálně už pracuji naplno, běžela v jeden moment souběžně s agenturou. Já jsem se pak rozhodla, že chci z té firmy odejít. To, co děláme s Právě teď!, má pro mě smysl. Snažíme se, aby společnost začala problematiku stáří a stárnutí vnímat jinak. Je to trochu boj s větrnými mlýny, ale občas se něco podaří, tak to dá člověku sílu do dalších bojů.

„Většině lidí největší radost neudělá Porsche nebo nový tryskáč, ale nějaká maličkost – když si na ně někdo vzpomene.“

prace-job.webtrh.cz: Co se vám naposledy podařilo?

Hana Čepová: V dubnu jsme třeba v rámci NGO Marketu, veletrhu neziskových organizací, uvedli módní přehlídku Silver Glamour Fashion Show. To byla skvělá událost. Tam jsem měla pocit, že se nám přesně daří měnit ten úhel pohledu na stáří: není to konec, je to začátek něčeho nového. Žena, která v životě nebyla modelkou, si v 81 letech vyjde na přehlídkové molo. To je přece krásné.

prace-job.webtrh.cz: Vzhledem k vašim pracovním zkušenostem můžete porovnat situaci ve firmě a v neziskovém sektoru. Jak se liší řízení týmu v těchto dvou sférách?

Hana Čepová: Nemyslím si, že se vedení týmu liší. Obojí je práce s lidmi, ve které směřujete k nějakému cíli. V komerční firmě je to zisk, prodej produktu nebo prodej služby. V nezisku je to většinou prodej, poskytování služby a zajištění financování pro to, aby mohla neziskovka svou službu společnosti poskytovat. Ve své podstatě lidi, které k tomu potřebujete, jsou pořád stejní, pořád musíte balancovat mezi tím, co jim můžete nabídnout a co od nich chcete.

„… daří se nám měnit ten úhel pohledu na stáří: není to konec, je to začátek něčeho nového.“

prace-job.webtrh.cz: Co jim můžete nabídnout, se ale určitě v obou oblastech liší.

Hana Čepová: Samozřejmě, vracíme se zpátky k těm penězům. Vždycky je to o nich. Když ale lidi pracují pro neziskovky, spokojí se s menším honorářem, protože tam je přidaná hodnota toho, že to, co dělají, má smysl. Když lidé v komerční sféře jenom „vyplňují tabulky, které se posílají do Indie“, moc smyslu jim to nedává. Jediný je pak v tom trvalém, poměrně pěkném příjmu.

prace-job.webtrh.cz: Byla pro vás právě práce s penězi velkou změnou, když jste nastoupila do neziskového sektoru?

Hana Čepová: Ano. Je v něm prostě těžké získávat peníze. Pro mě byl velký náraz financování skrze granty, jejich psaní a vyřizování. Dopředu jsem nedokázala odhadnout, jak velká byrokratická zátěž to je. Když každou propisku za pár korun musíte v účetnictví pečlivě vykázat, je to únavné. Předtím v agentuře, když jsem potřebovala propisku, tak jsem si ji prostě koupila.

„Vedení týmu se v neziskovce a v soukromé sféře neliší.“

prace-job.webtrh.cz: Bavily jsme se o financování. Je ještě něco jiného, v čem jsou pro vás komerční a neziskový sektor jako pro šéfa odlišné?

Hana Čepová: Opravdu bych neřekla. Vždycky jsem to měla tak, i v agentuře, i v neziskovce, že jsem se snažila jít lidem příkladem. Domluvit se s nimi po dobrém. Snažím se vždycky vysvětlit, co po lidech chci. Bez ohledu na to, co dělám, mám ráda, když je v týmu důvěra. Pokud mi zaměstnanec jednou zalhal, okamžitě letěl. Bylo lepší, když mi řekl: zpozdil jsem se, protože jsem se včera picnul, než když mi začal sáhodlouze vyprávět, jak se někde zablokovala tramvaj a uklouzla tam babička.

prace-job.webtrh.cz: V čem chodíte příkladem?

Hana Čepová: Ve všem. Možná to není věc z manažerského pohledu úplně dobrá, ale pro mě funguje. Chci každému ukázat, že to jde. Já jsem třeba nikdy neměla problém vzít v kanceláři vysavač a vyluxovat. Něco se vysypalo, tak nebudeme čekat na večer, až přijde uklízečka a vysaje. Nemám problém cokoli udělat a ukázat lidem, že to příště mohou dokázat oni. A to se s přechodem do neziskového sektoru nezměnilo.

Nikola Sedloňová. Článek vznikl ve spolupráci s Asociací veřejně prospěšných organizací ČR.

___

Nedává ti současná práce radost? Je čas to změnit! 

___

Mrkni na pracovní nabídky. Nikdy není pozdě na změnu práce!

___