Smrtelných pracovních úrazů za loňský rok přibylo
Přestože kvůli pandemii zůstávali lidé v minulém roce více doma, počet úmrtí na pracovišti se nijak nesnížil. Loni dokonce zemřelo v zaměstnání o 13 lidí více než v roce předešlém. Celkem šlo o 108 úmrtí, z toho 34 smrtelných úrazů se stalo zaměstnancům při dopravních nehodách. Statistiku sleduje Státní úřad inspekce práce společně s Českým báňským úřadem.
Vlivů na úraz na pracovišti je hned několik a často působí najednou. Po fyzické stránce může jít o věk, zdravotní stav či požití návykových látek, po té psychické pak chování, zkušenosti a dovednosti. Smrtí může končit i bezpečná práce, která je prováděná neopatrně, ať už jde o porušování bezpečnostních pokynů nebo nesprávné používání stanovených ochranných prostředků.
Smrtelné pracovní úrazy se dotýkají v drtivé většině fyzicky pracujících lidí. Mohou však postihnout i zaměstnance kanceláří například na služebních cestách – dopravní nehoda totiž patří mezi nejčastější smrtelné úrazy loňského roku.
61 případů v loňském roce se týkalo špatného odhadu rizika svého počínání. Patnáct smrtelných úrazů se odehrálo na budovách, konstrukcích nebo površích. Šlo tedy především o pády z výšky nebo pády do hloubky. Větší riziko těžšího zranění v těchto profesích se odráží i na pojistném. Lidé s profesí lešenáře, pokrývače, specializovaného výškaře, horníka, stavbaře tunelů, záchranáře v hlubinných dolech nebo potápěče musí počítat s tím, že si za pojištění připlatí. Dostávají se totiž do vyšších pojistných kategorií.
Další častou příčinou smrtelných úrazu bylo nedostatečné zajištění těžkých břemen a součástek při převozu, přemisťování nebo manipulace s nimi. Dvanáct lidí zemřelo kvůli porušení zákazu či nebezpečnému postupu.
Pracovní úraz v loňském roce nahlásilo 41 358 zaměstnanců, což je o tři tisíce méně než v roce 2019.