Češi jsou lépe jazykově vybaveni. V Británii málokdo ovládá jiný než rodný jazyk, říká Andrea Lijertwood

Institute H21 je nezisková organizace, která byla založena v roce 2016. Jejím hlavním cílem je seznámit veřejnost s univerzálním hlasovacím systémem, tzv. Janečkovou metodou více hlasů (D21), kterou vymyslel český matematik Karel Janeček.

Zaujalo nás, že mezinárodní tým IH21 je složen z lidí z různých oborů jako je psychologie, sociologie, statistika, novinařina, politologie a další. Jaké jsou výhody a nevýhody, když více lidí z rozmanitého prostředí pracuje v jednom týmu?

Na tuto otázku jsme se rozhodli zeptat Andrey Lijertwood, výkonné ředitelky Institutu H21. Andrea úspěšně vystudovala politické vědy na Metropolitan University v Manchesteru, na University College London a také na Higher School of Economics v Moskvě se specializací na region východní Evropy. Své pracovní zkušenosti získala jak ve Velké Británii, tak i v České republice.

Jaké jsou rozdíly mezi Velkou Británií a Českou republikou? I o tom se můžeš dočíst v následujícím rozhovoru.

ih21

Andrea Lijertwood, výkonná ředitelka Institutu H21

prace-job.webtrh.cz: Tým IH21 je složený z politologů, psychologů, sociologů, datových analytiků a odborníků na komunikaci. Jaká je výhoda tak pestrého týmu?

Andrea Lijertwood: Tím, že má každý člen týmu odborné znalosti a zkušenosti týkající se specifické oblasti, tak se navzájem všichni skvěle doplňují. Díky tomu máme několik různých pohledů na dané problematiky a široké množství projektů a aktivit.

prace-job.webtrh.cz: Je naopak nějaká nevýhoda týmu složeného z lidí z rozdílných oborů?

Andrea Lijertwood: Tím, že každý občas vidí pouze svou část problematiky projektu, vznikají logicky i odlišné názory na jejich řešení. Když jsme pak s debatou v koncích, tak používáme Janečkovu metodu 🙂

„Češi jsou mnohem lépe jazykově vybaveni. Často plynně hovoří minimálně jedním až dvěma dalšími jazyky. V Británii jsem narazila na výjimky, pokud někdo ovládal jiný jazyk, než svůj rodný.“

prace-job.webtrh.cz: Měla jste někdy ve své kariéře dojem, že studium určitého oboru „omezí“ člověka myslet pouze určitým směrem?

Andrea Lijertwood: Ano, jak jsem již zmiňovala, je občas těžké se od svého odborného zaměření v praxi odpoutat a dát prostor i jinému přístupu. Na druhou stranu různé názory vnímáme jako cenná rozšíření pohledu na dané téma. Díky diskuzi pak realizujeme taková řešení, která jsou mnohdy netradiční, ale ve výsledku velmi účinná. Vždy dbáme na to, aby naše výstupy projektů byly datově podloženy a byly použitelné pro odborníky. Zároveň se ale snažíme, aby témata byla pochopitelná i pro laickou veřejnost a viděli v něm přínos i oni. My i naše publikum jsme tedy tak trochu schizofrenní a tak se skvěle doplňujeme.

prace-job.webtrh.cz: Vaše organizace se zabývá 2 typy aktivit. Jedna z nich je čistě nezisková a druhá část má výdělečný charakter. Proč?

Andrea Lijertwood: Cílem našich nevýdělečných aktivit je posouvat lidskou společnost, probouzet zájem lidí rozhodovat o věcech, které se jich týkají. Chceme, aby si uvědomovali, že demokracii tvoří lidé a jejich postoje a nečinnost jsou také vyjádřením určitého názoru, které ovlivňují věci. Na druhou stranu máme i výdělečné aktivity, které jsou spojené s participativním rozhodováním ve školách, městech a neziskových organizacích. Participace 21 má přímý dopad na studenty i občany. Abychom ji mohli realizovat správným způsobem, potřebujeme, aby aktivity přinášely zisk, který vkládáme do vývoje naší hlasovací platformy D21.

„Britové jsou se svou prací více spjati, vidí ji jako součást svého já a je pro ně hodně důležitý pracovní kolektiv. (…) V Británii se v pátek ráno nakoupí pivo do lednice a po práci se všichni kolegové sejdou a společně diskutují o běžných tématech.“

prace-job.webtrh.cz:  Pracovala jste ve Velké Británii i v České republice. Jaký rozdíl vás nejvíce překvapil při příchodu do ČR z britských ostrovů?

Andrea Lijertwood: Nevím, jestli mohu kompetentně hovořit o rozdílech. V Británii jsem pracovala v zaběhnutých společnostech, zatímco v České republice v neziskových organizacích nebo start-upech. Rozdíl byl především v jiné strukturovanosti daných společností. Co mě ale překvapilo, Češi jsou mnohem lépe jazykově vybaveni. Často plynně hovoří minimálně jedním až dvěma dalšími jazyky. V Británii jsem narazila na výjimky, pokud někdo ovládal jiný jazyk, než svůj rodný.

prace-job.webtrh.cz: Co je podle vás věc, kterou by se měl český pracovní trh inspirovat od britského?

Andrea Lijertwood: Britové jsou se svou prací více spjati, vidí ji jako součást svého já a je pro ně hodně důležitý pracovní kolektiv. Uvedu příklad. V Čechách je zvykem v pátek po práci odejít co nejdříve domů a na chatu. V Británii se v pátek ráno nakoupí pivo do lednice a po práci se všichni kolegové sejdou a společně diskutují o běžných tématech. Stmelují tak týmového ducha a posilují vzájemnou sounáležitost.

prace-job.webtrh.cz: Čaj s mlékem nebo bez? 

Andrea Lijertwood: Já piju čaj zásadně bez mléka a to z jednoho prostého důvodu. Mléko se nehodí k citrónu 🙂 Věřte mi, vím, o čem mluvím. Ale v Británii jsem se naučila jejich pověstné zdvořilosti, a tak i čaj s mlékem po anglicku vypiju.

___

Chceš být více spjatý se svou prací? Nebo hledáš lepší pracovní kolektiv? Neboj se změny, v práci přece trávíme většinu dne! 

_____

Mrkni na pracovní nabídky. Nikdy není pozdě na změnu práce!

____