Průměrný plat v Česku se zvýšil nad 34 tisíc
Průměrná mzda v Česku za první čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent z 32 467 na 34 077 korun. Přesně polovina pracujících Čechů bere více než 29 333 korun hrubého měsíčně, zatímco druhá polovina bere méně. Řada firem teď navíc šlape na brzdu a platy zmrazuje.
Přesáhnutí hranice 34 tisíc korun u průměrné mzdy ukazují údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ). V letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 34 077 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1 610 korun více než před rokem.
Pokud se však započítá inflace, reálné výdělky stouply jen o 1,4 procenta, protože v obchodech i službách už zdražování nabralo zřetelné tempo. (Proč má ČR nejvyšší inflaci v celé EU?)
Výsledky ČSÚ už nejsou platné
Výsledky ČSÚ jsou však již prakticky minulostí. Řada firem totiž kvůli hlubokým potížím souvisejícím s koronavirovou krizí nejen propouští, ale také snižuje finanční odměny. Podle průzkumu pětina firem snížila zaměstnancům finanční bonusy a různé variabilní složky, desetina pak samotný mzdový základ. Jak se koronavirová nákaza promění na podzim v ekonomickou krizi, tak se dá očekávat, že to na svých výplatách poznají další desítky tisíc lidí.
Podle Petra Bartoně, hlavního ekonoma Natlandu, jsou čísla z ČSÚ zpětně o prvním čtvrtletí, které bylo hospodářskou karanténou zasaženo jen zhruba ve 20 dnech. Data tak podle něj potvrzují tíhu nákladů krize.
Nejvyšší platy jsou tradičně v Praze, kde však došlo meziročně k nejmenšímu zvýšení. V hlavním městě je průměr výdělku 42 760 korun. Další kraje však mají viditelný odstup. Ve Středočeském kraji, jako druhém v pořadí, je průměr 34 224 korun. Nejnižší mzdy jsou v Karlovarském kraji, kde lidé nedosáhnou ani na třicet tisíc korun (průměr činí 29 687 korun).
Pozastavení růstu není překvapivé
Radomír Jáč z Generali uvedl, že není překvapivé zjištění, že se v souvislosti s prvními dopady koronaviru pozastavil růst mezd. V současnosti se podle něj jedná o nejnižší růst od závěrečného čtvrtletí roku 2016. Až na výjimky se růst pozastavil ve většině odvětví české ekonomiky. Kultura a rekreační činnosti hlásí meziroční propad mezd o skoro čtyři procenta, činnosti v oblasti nemovitostí o 6,5 procenta. Růst byl udržen zejména v administrativních a podpůrných činnostech, těžbě a také v energetice.
Růst mezd bude letos stagnovat
Podle Jany Mückové, ředitelky P2P investiční platformy Bondster, se nedá očekávat, že by růst mezd ještě letos navázal na předchozí zvyšování. Platy tak budou letos spíše stagnovat. Rozhodující bude také podle ní druhé čtvrtletí tohoto roku. Kvůli nejisté budoucnosti přistoupila většina zaměstnavatelů ke zmražení či snížení mezd.
Dále čtěte:
Zájem lidí o brigády výrazně roste
Česká ekonomika klesla v 1. čtvrtletí o dvě procenta
Zdroj: ČTK; Seznam Zprávy; novinky.cz