Profese, které přinese zítřek … aneb profese, které budou v budoucnu čím dál žádanější.

Je známým faktem, že s nastupující modernizací, ztrácíme mnoho profesí, které byly po desítky let běžnou součástí našich životů. Jak s tímto faktem naložit a jak se připravit na budoucnost? Pojďme se podívat na profese, které, jak vědci praví, budou v budoucnu čím dál žádanější.

Kariéra budoucnosti 1: Konzultant vertikálních farem

Města se zvětšují, místa produkující čerstvé potraviny se od nich vzdalují, svět trápí epidemie civilizačních chorob, jejichž příčinou bývá mimo jiné i špatná výživa. Není divu, že roste poptávka po čerstvých potravinách vyprodukovaným v rámci lokálního zemědělství. Jedním z řešení, které se nabízí, je budování vertikálních farem. Tyto farmy využívají aeroponických systémů a pěstují tak potraviny v kontrolovaném prostředí a za použití zlomku vody, které vyžadují tradiční farmy. Poradci vertikálního zemědělství budou radit komunitám a farmám s osvědčenými postupy, aby lidé mohli jíst zdravěji a mít zdroj potravy na místě.

 

Kariéra budoucnosti 2: Cyber city analytik

Rychlá urbanizace vede k chytřejším městům, jejichž cílem je zlepšit život obyvatel prostřednictvím technologií. Již v roce 2016 dosáhly celosvětové výdaje na inteligentní městské technologie výše 80 miliard dolarů a předpokládá se, že do roku 2021 vzrostou tyto výdaje na 135 miliard dolarů. Se vzrůstajícím počtem inteligentních měst roste poptávka i po těch profesionálech, kteří budou udržovat technologie v provozu podobně, jako dnes elektrikáři udržují infrastrukturu energetické sítě – tedy cyber city analyticích.

 

Kariéra budoucnosti 3: Ředitel genomického portfolia

Budoucnost slibuje i zázraky genových editačních technologií, které mohou mít obrovský potenciál pro urychlení výzkumu v biologických vědách, zlepšení biotechnologií, a dokonce i pro léčbu nemocí. To povede k založení mnoha společností, které budou takové technologie používat. Ředitel genomického portfolia bude výkonným pracovníkem, který takovou společnost povede a bude rozhodovat o tom, jaké produkty je třeba vytvořit, a tím zajistí, že společnost udrží nohu na plynu.

 

© 2020 – Autor: Ivana Tulpová
Photos: Shutterstock – Sura Nualpradid, Metamorworks, PopTika