Proč nejčastěji měníme zaměstnání a proč je nutné zvyšování kvalifikace
Podle současných průzkumů je se svým zaměstnavatelem spokojeno 65 % zaměstnanců. Své zaměstnání v posledním polovině roku změnilo 20,5 % Čechů. Další 1/5 si novou práci v současné době aktivně hledá. Podle průzkumů se také dalších 15,3 % po novém zaměstnání příležitosti poohlíží. Svou statistiku zveřejnila personálně poradenská společnost Randstad.
Nejčastější změny zaměstnání
Zaměstnání v posledním půlroce měnili mnohem častěji muži a svou práci jich změnilo 21,5 %. Naopak ženy měnily práci méně a změna zaměstnání u žen činí 19,5 %. Většinou šlo o zástupce mladší věkové kategorie od 18 do 24 let. Nejčastějším impulsem pro změnu zaměstnání byla nespokojenost se zaměstnavatelem, snaha o získání lepších pracovních podmínek a touha po změně.
Kdo více hledá novou práci
Novou práci naopak hledají mnohem častěji ženy než muži, i když ji nakonec nezmění. Ženy, které hledají nové zaměstnání, tvoří nejčastěji matky s malými dětmi. Vyhledávají zejména pracovní nabídky, které umožňují časovou flexibilitu. U kancelářských profesí se dá realizovat i částečná práce z domu nebo pružná pracovní doba. V mnoha ostatních oborech však nabídka flexibility, zkrácených úvazků a úpravy pracovní doby není moc obvyklá.
Změny napříč obory
Nejvíce změn bylo zaznamenáno v oblasti telekomunikací a doručovacích služeb, v oblasti hotelnictví a stravování, ve finančních službách a ve výrobě potravinářských výrobků. Výrazně více respondentů měnilo svou práci kvůli nespokojenosti se svým stávajícím zaměstnavatelem. I když byl rok 2019 podle statistik rokem značného zvyšování mezd a zlepšování pracovních podmínek v mnoha oborech a regionech, lidé mění svou práci stále častěji.
Atmosféra na pracovišti
Podle společnosti Randstad lidé označují jako jeden z největších problémů nespokojenost s kulturou firmy, s firemní atmosférou nebo s přímými podřízenými. Hlavním spouštěčem ke změně práce se tak pojí nespokojenost na pracovišti a lidé odcházejí za lepší finanční nabídkou.
Zvyšování kvalifikace
Do roku 2022 se má trh práce změnit. Až 54 % zaměstnanců bude potřebovat zvýšit kvalifikaci. Tato čísla přináší studie Future of Jobs neboli Budoucnost práce. Vydalo ji Světové ekonomické fórum – WEF. Vlivem umělé inteligence a automatizace podle studie zmizí 75 milionů pracovních pozic, ale současně se naopak 133 milionů pozic vytvoří. Zrychlenému pokroku dosažené vzdělání již v současné době nestačí. Aby si člověk udržel krok s technologiemi, které transformují všechny obory, mění zavedené pracovní postupy a kladou zcela nové požadavky na znalosti a dovednosti lidí, musí se zaměstnanci neustále dovzdělávat.
Kde je třeba průběžné vzdělávání
Aktuálně se nejvíce musí vzdělávat obory IT a profesionálních podnikových služeb. Ty jsou zatím technologiemi robotické automatizace a umělé inteligence ovlivněny nejvíce. Při jejich zaváděním vzniká nejvíce nových pracovních pozic. Studie Capgemini zase uvádí, že 2/3 firem už zavedly systémy umělé inteligence do procesu a vytvořily mnohem více pracovních míst. Tyto profese vyžadují hlubší technické znalosti. Týká se to datových analytiků a vývojářů, designérů chatbotů, trenérů robotického softwaru a návrhářů virtuální reality.