Naším nejsilnějším nástrojem je to, že práce u nás dává lidem smysl, říká HR manažerka neziskovky

Když se řekne HR, personální oddělení nebo lidské zdroje, většina si vybaví práci pro velkou mezinárodní společnost nebo státní správu se stovkami až tisíci zaměstnanci. Svoje HR mají však i neziskové organice…

Dostali jsme příležitost udělat rozhovor s Lenkou Pospíšilovou, manažerkou lidských zdrojů pro Diecézní charitu Brno. Tato nezisková organizace zastřešuje 1500 zaměstnanců, takže personální práce je zde opravdu hodně. V čem se odlišuje práce HR pro velkou korporaci od práce HR pro neziskovku? O tomto jsme se povídali s člověkem, který udělal krok, o kterém mnozí stále jen přemýšlejí, a vyměnil práci v korporátním světě za práci v neziskovce… 🙂

Lenka Pospíšilová_Charita

Lenka Pospíšilová, Manažerka lidských zdrojů v Diecézní charita Brno

prace-job.webtrh.cz: Je nějaký stereotyp o neziskovkách, ve kterém se lidé často pletou a který je zbytečně odrazuje od práce v neziskovce?

Lenka Pospíšilová: Velice častá je tato rovnice: NEZISK = PARTA NEZKUŠENÝCH NADŠENCŮ. Sama jsem byla překvapená, když jsem si tento chybný stereotyp zbořila díky zkušenosti, kdy jsem jako lektorka z korporátní firmy vedla školení pro zaměstnance Diecézní charity Brno. Nebyli to „jen“ nadšenci, byli to velmi inspirativní, zkušení lídři z různých oblastí. Nezisk vás také může hodně naučit. Nevisí nad vámi sice pomyslná ruka akcionáře a tvrdě vyžadované procesy, ale jste často na hranici finanční nejistoty, která ve vás vzbuzuje velkou kreativitu a chuť hledat nové způsoby řešení… Učíte se v podstatě neustále.

prace-job.webtrh.cz: Proč jste se rozhodla pro práci HR manažerky lidských zdrojů pro Diecézní charitu Brno?

Lenka Pospíšilová: Pracovala jsem 15 let v různých oblastech HR v korporacích se zaměřením na bankovnictví, IT a výrobu.  Na lokální úrovni, v takovém tom denním režimu, jsem sice stále věděla, proč tu práci dělám, ale na té globální úrovni jsem postupně smysluplnost své práce ztrácela. Na konci toho řetězce se všechen smysl proměnil tak nějak vždy na dolary. Chtěla jsem dál dělat skutečné HR ve velké společnosti, ale zároveň mě to táhlo do nezisku… No a tak, když jsem se dozvěděla, že by v Diecézní charitě Brno s 1500 zaměstnanci takového HR manažera chtěli mít, bylo mi hned jasné, že to je ono.

„Nezisk vás také může hodně naučit. Nevisí nad vámi sice pomyslná ruka akcionáře a tvrdě vyžadované procesy (…). Učíte se v podstatě neustále.“

prace-job.webtrh.cz: V čem se odlišuje HR v neziskovce od HR ve velkých korporacích?

Lenka Pospíšilová: Přístup k lidem, což je hlavní znak HR, se u mne přestupem do nezisku nezměnil. Mám jen jiné nástroje. Tak nějak se dostáváme víc do podhoubí motivace. Nemáme peníze na výborný benefitní systém nebo odměňování. Musíme víc sledovat, co naše kolegy motivuje, co je v našich silách nastavit tak, aby byli spokojení. Naším nejsilnějším nástrojem je to, že práce u nás dává lidem smysl. Jsou tu, aby pomáhali těm, kteří si pomoci sami nemohou nebo nesvedou – jsou tu pro naše klienty i pacienty, jejich blízké a rodinu…

„Naším nejsilnějším nástrojem je to, že práce u nás dává lidem smysl.“

prace-job.webtrh.cz: Existuje ideální kandidát na práci v neziskovce?

Lenka Pospíšilová: Věřím v to, že každý máme co nabídnout. Něco umíme, něco nám jde líp než ostatním, máme větší výdrž nebo větší chuť pracovat, posouvat věci dál… Takže kdokoliv má co nabídnout neziskovce. Otázka je, zda neziskovka dovede uspokojit každého. Využila bych formulace z našeho inzerátu: „Ten, pro koho smysl a poslání jeho práce je silnější motiv, než vysoké finanční výdělky.“

prace-job.webtrh.cz: Jaká je vaše oblíbená káva? 🙂 

Lenka Pospíšilová: Pravidelně pročítám nápojový lístek několik minut. Pečlivě vybírám, kterou kávu si dám, a vždy s naprostou přesností řeknu: „Jedno laté prosím.“ ?

___

Jsi ten, pro koho smysl a poslání jeho práce je silnější motiv, než vysoké finanční výdělky? 

_____

Nedává ti tvoje současná práce smysl? Mrkni na pracovní nabídky. Nikdy není pozdě na změnu práce!

_____