Pandemie koronaviru změnila zaměstnanecké výhody

Nejistota v současné době pandemie koronaviru způsobila změny v prioritách zaměstnanců i uchazečů o práci. Češi se tak nyní více zajímají o benefity, které jim umožní ochránit či upevnit jejich zdraví.

Uchazeči o práci tak mají největší zájem o benefity jako je flexibilní pracovní doba, prémie či jiné finanční bonusy, pět a více týdnů dovolené a v případě dělnických pozic i firemní stravenky. Podle Jitky Součkové, marketingové manažerky Grafton Recruitment je u benefitů stále velká propast mezi nabídkou a poptávkou. Největší rozdíl je v případě 13. platu, příspěvku na dovolenou a dorovnání mzdy v případě pracovní neschopnosti.

Zaměstnanci také více tíhnou k benefitům, které souvisejí s péči či ochranou zdraví. Největší růst zájmu tak zaznamenaly benefity jako práce z domova, zdravotní volno, nadstandardní zdravotní péče a služební auto.

Práce z domova byla již dříve velmi vyhledávaným benefitem, ale ne každá firma jej nabízela v dostatečné míře. V době nouzového stavu si tak zaměstnavatelé ověřili, že home office funguje, produktivita lidí během něj neklesá a roste spokojenost. Home office v době před koronavirem částečně pravidelně využívalo 52 procent kancelářských pracovníků, v červnu to bylo až 70 procent. V IT firmách jde dokonce o ještě větší podíl.

Koronavirus způsobil také vyšší míru poskytování zdravotního volna. V březnu tuto možnost nabízelo 57 procent zaměstnavatelů kancelářských pracovníků, v současnosti je to již 65 procent. Tento benefit tak zabraňuje pracovníkům přijít do kanceláře s prvními symptomy jakéhokoli onemocnění a šířit nákazu mezi kolegy.

V případě dělnických pozic může zdravotní volno využívat pouze 38 procent zaměstnanců. V době před koronavirem to však bylo ještě o 10 procent méně. Zájem o ni má však čím dál více lidí. Dá se tedy očekávat, že se jeho nabídka ve firmách ještě rozšíří.

Zdroj: grafton.cz