Nejčastější chyby při psaní životopisu

Na internetu najdete spoustu rad a tipů, jak napsat životopis, který by potenciálního zaměstnavatele zaujal. A pokud si práci chcete usnadnit ještě víc, můžete využít názorné ukázky, šablony či vzory. Měli byste však myslet na to, že vámi posílaný životopis je vaší vizitkou a prvotní úsudek o vás vzniká právě na jeho základě. Je proto důležité, abyste se vyvarovali chyb, které by vás mohli vyřadit z výběrového řízení u vybraného zaměstnavatele. O chybách, které se v životopisech vyskytují nejčastěji, pojednává tento článek.

Zbytečné informace

V životopise samozřejmě nesmí chybět základní údaje o vás – jméno, dosažené vzdělání, dosavadní pracovní zkušenosti a kontakt. Měli byste se však vyhnout psaní o vašem rodinném stavu, politické orientaci, náboženském vyznání a dalších informacích, které jsou spíše osobní. To se týká i vašich koníčků, v dnešních životopisech se tato kolonka už ani nevyskytuje. Rovněž nepište vaše představy o finančním ohodnocení nebo pracovní době. To si ponechte až na osobní setkání.

Špatná fotografie

Pokud do životopisu vkládáte svou fotografii, dbjte na to, aby se jednalo o seriózní fotografii. Nejlépe by se měla podobat té, co máte v občanském průkazu.

Dlouhý nebo krátký životopis

Životopis by také neměl být příliš krátký ani příliš dlouhý. Není třeba v něm popisovat detailně všechno, stručnost je základ. Nemusíte také popisovat, co jste kde dělali, pokud nešlo i nic výjimečného, stačí nazvy pozic. V ideální případě by váš životopis neměl zabírat více jak dvě stránky. Zároveň se vyvarujte opačného extrému, kdy váš životopis obsahuje minimum informací. V tomto případě zkuste rozvést činnosti například stáž, brigádu nebo nějaký školní projekt.

Vymýšlení

Obrovskou chybou je uvádění nepravdivých informací. Nejčastěji je tomu tak u pracovních zkušeností, kdy se uchazeči snaží zlepšit své úspěchy nebo naopak něco zakrýt. Nezapomeňte na to, že v dnešní době je velmi jednoduché si tyto věci ověřit – jakémukoli zkrášlování, které se nezakládá na pravdě, se proto vyhněte.

Pravopisné chyby

Každému se stane, že občas napíše nějaký překlep nebo pravopisnou chybu. Je proto důležité, abyste si po sobě napsaný text celý znovu pročetli a zkontrolovali. Pokud si třeba s něčím nejste jisti, požádejte o pomoc někoho jiného.

Neaktuální kontaktní údaje

Před odesláním životopisu se rovněž ujistěte, že jste v něm uvedli aktuální kontaktní údaje a zda v nich nemáte nějaký překlep. V případě e-mailové adresy pak používejte takovou, která se skládá z vašeho jména a příjmení. Rozhodně se vyhněte používání rádoby vtipných adres, které jste si zakládali v pubertě. Pokud nemáte seriózní e-mailovou adresu, raději si založte novou, díky které budete působit důvěryhodněji.