Nebojte se zeptat o zvýšení platu
Věříte, že byste za svoji práci měli dostávat více? Zvýšení platu není žádné tabu. I tato akce se však řídí několika pravidly, které byste před návštěvou vašeho šéfa měli znát. Existují totiž i chvíle, kdy vás tyto ambice mohou potopit. Jindy naopak své vysněné peníze získáte poměrně snadno. Jak postupovat?
Řekněme si na rovinu, že poznámka k zvýšení platu nemusí vždy vyjít. Není výjimkou, že i upřímně položená otázka podložená fakty spíš než pomůže, tak zavaří… Jenže pokud jste přesvědčeni, že plat zkrátka nesouhlasí s vámi odvedenou prací, nezeptat se je až hřích. Proč? Pokud finanční ohodnocení bereme jako špatné a smíříme se s tím, pravděpodobně se to projeví i na výsledcích naší činnosti. Zeptat se na zvýšení platu a případně uspět v tomto ohledu zaručeně pomůže. S lepším ohodnocením se nám otevře více možností a hlavně často získáme i ztracenou motivaci. Že by opět platilo “Risk je zisk”?
Najděte si správnou dobu
Jako všude jinde i při tomto procesu bude záležet na načasování. Pokud tedy patříte k 19% procentům zaměstnanců, jež jsou nespokojení se svým platem, začněte s analýzou. Zkoumat byste měli následující:
- finanční stav firmy – Myslete na to, že pokud se po finanční stránce zrovna firmě nedaří, jen stěží se najdou peníze navíc. Na druhou stranu výzkumem finančního zdraví firmy můžete dojít i k pozitivním výsledkům. Ty pak můžete na schůzce ohledně zvýšení platu zmínit. V očích nadřízených tak postoupíte o krůček blíže k úspěchu.
- zatížení šéfa potažmo manažera – Cítíte-li, že je váš nadřízený ve stresu a nestíhá, rozhodně za ním nechoďte s další prosbou. Zkuste spíš použít empatii. Vciťte se do jeho situace a pomozte mu, jak jen je to vašich silách. Opět tak získáte plusové body.
- své aktuální úspěchy – Před schůzkou je také nutno vyjasnit si minulé úspěchy, které například pomohli firmě vyrůst. Pořádně se nad nimi zamyslete a dojděte k několika nejzásadnějším. Připravte si jejich dokonalou prezentaci spojenou s důvodem ke zvýšení platu.
Prozkoumejte dokonale pracovní trh
Pokud nevíte, o kolik si vlastně můžete dovolit říct, pak jste ve správné sekci. Kupodivu totiž odpověď na tuto otázku nezná většina lidí nespokojených s platem. Důvod? Vše je jen o informovanosti.
Rozklikněte si proto nabídky podobné práce, kterou vykonáváte. Pokud pokrýváte sám více oborů, najděte platové ohodnocení každého z nich. Tímto to ovšem rozhodně nekončí…
Zahrňte do úvahy i vaše vzdělání, roky praxe, dobu po kterou jste firmě věrní a podobně. Nezapomeňte zmínit vaše speciální dovednosti, které jste již několikrát úspěšně použili. Udělejte si i seznam věcí, které se vám za dobu práce na vašem místě povedly a seřaďte i je od nejlepších. Nezapomeňte k nim doplnit i fakta, kterými jste se například projevili na ziscích společnosti.
Aby nebyl článek příliš obecný, vyplatí se dodat, že průměrně se platy po rozhovoru s nadřízenými zvyšují o 3%. Je to pro vás málo? Máte-li dost přesvědčivých argumentů podložených skutečností, nebojte se říci o víc…
Vsaďte na rozhovor mezi čtyřma očima
Jakmile vám začne situace ve firmě hrát do karet, hned si se šéfem domluvte schůzku. Vyhněte se rozhovorům ve společenských místnostech (například kuchyňka nebo chodba) a miřte spíš na uzavřenější jednací místnosti. Zvýšení platu se nejlépe vyjednává opravdu jen mezi vámi a vaším přímým nadřízeným. A pozor, zapomeňte na emaily. Chcete-li uspět a větší peníze opravdu získat, bude zapotřebí osobní schůzky. Výjimka platí jen v případě, že se vy nebo váš šéf nacházíte mimo firmu. Pak volte videohovor.
V obou případech musíte být připraven po všech stránkách. Znovu se tedy vraťte na začátek článku a raději proanalyzujte fakta ještě jednou. Připravte si věty i otázky na svého nadřízeného. Nejdůležitější je ale pokrýt možné otázky z druhé strany. Sedněte si proto v klidu doma a popřemýšlejte, na co by se mohl nadřízený zeptat. Následně si na vše detailně a podloženě odpovězte a odpovědi zapamatujte. Buďte zkrátka připraveni. Je to koneckonců ve vašem zájmu…
Zkoušeli jste se již zeptat na zvýšení platu? Jak jste pochodili?