Náročné profese zřejmě půjdou do penze dříve
Pracovníci v náročných profesích by mohli jít dříve do penze již od roku 2023. Už nyní s tím počítá návrh legislativního plánu, který projednává vláda. Podle záměru má ministerstvo práce tuto novelu předložit do půl roku.
O dřívějším odchodu do důchodu pro náročné profese jednala důchodová komise. Za každých 10 let práce v rizikových podmínkách by se měl věk nástupu na penzi snížit o 1 rok a pobíraná penze by se měla současně zvednout v průměru o 1 000 korun, v závislosti na výši příjmu a okamžiku odchodu do důchodu. Předčasný odchod do důchodu je sice možný i dnes, ale každých 90 dní předčasného důchodu je penalizováno snížením penze.
Novela zákona
Novela zákona má být dokončena v červnu. Podle legislativního plánu má umožnit odchod z trhu práce pracovníkům se zvýšenou pravděpodobností opotřebení a omezením možnosti rekvalifikace. Lidem pracujícím v náročných profesích by se penze trvale krátit neměla a měla by se zvýšit.
Pracovníci kategorie 4
Dřívější důchod by se měl týkat pracovníků ve čtvrté kategorii, kterým hrozí v zaměstnání vážné ohrožení zdraví i při používání ochranných pomůcek. Jde o zaměstnance obsluhující důlní zařízení, řezače plamenem, svářeče, slévače, brusiče, kamnáře nebo třeba zedníky.
Zaměstnanci kategorie 3 a R2
U zaměstnanců v kategorii 3 a R2 bude dřívější odchod do penze výsledkem kolektivního vyjednávání. Záležet by mělo na dohodě odborů a zaměstnavatelů. Jde například o obsluhu zařízení na zpracování kovů, specializované zdravotní sestry, všeobecné sestry se specializací, laboranty a montážní dělníky.
Plány do budoucna
Podle propočtů by mohlo mít na dřívější penzi nárok asi 500 000 lidí. Starobní důchod v současné době pobírá asi 2,4 milionu lidí. Dřívější penze by se vyplácela z veřejného důchodového systému. Zaměstnavatelé by však platili u pracovníka vyšší odvody o 5 procentních bodů. Dodatečné příjmy by ale podle ministerstva práce na pokrytí výdajů nestačily.
Práce v rizikových podmínkách
Za každých 184 směn v rizikových podmínkách by se snížil důchodový věk o 1 měsíc. Pokud by měl jít zaměstnanec do penze v 65 letech a náročnou profesi by dělal 20 let, řádný důchodový věk by byl 63 let. Mohl by nastoupit do důchodu o 2 roky dříve, tedy v 61 letech nebo zůstat v práci déle, třeba o 1 rok do 64 let.
Současná situace
Do důchodu mohou jít dříve jen horníci o 7 let. Pokud nastoupí do předčasné penze, tak až o 10 let. Do roku 1993 byly důchodové kategorie. Ve 3. kategorii byla většina zaměstnanců, ve 2. kategorii lidé z náročnějších provozů a v 1. kategorii pracovníci z rizikových míst. Pro získání penze stačilo v 1. a 2 kategorii odpracovat méně let.
Český důchodový systém
Český důchodový systém je však podle expertů beze změn neudržitelný a bez dalších příjmů se dokonce začne od 30. let propadat do dluhů. Odborníci poukazují také na to, že komise jedná spíše o věcech, které výdaje neustále zvyšují.