Nejlepší čas najít si novou práci je právě teď. Nepromarni šanci!
Jsi v hospodě se svými přáteli a dojde řeč na téma práce.
Máš kolem sebe čtyři kámoše ze střední a ještě pořád máš v živé paměti, jak jsi Jirkovi posílal při písemce papírek se správnými odpověďmi nebo jak ses Zdeňkovi smál, že v angličtině nedokáže poskládat správně jednu blbou větu. Teď tu vedle tebe sedí a jdou na tebe mrákoty. Jirka je strategickým obchodním ředitelem v úspěšné high-tech společnosti, Zdeněk má parádní kancelář v bance v Mnichově. Každý den si potřásá rukou s úspěšnými magnáty a řídí krásné fáro.
A co ty? budou se tě ptát.
Nechceš, aby tě měli za chudáka. Řekneš, že sice nikomu nešéfuješ a nevyděláváš statisíce, ale aspoň máš v práci pohodičku a baví tě to. A radši odvedeš řeč jinam. Na bezpečnou půdu – politika, fotbal, nebo spolužačky ze školy.
Protože politici jsou verbež, Barca včera hrála krásný mač a Tůmová je pořád stejná slepice, možná ti to ten večer projde. Ale bude tě to hryzat…
Je to true story.
Přesně tak jsem to před pár měsíci cítil já. Po srazu po 10 letech od maturity.
Stravenky, slevové vouchery a kafe jsou už dneska všude
Jaká je to pohodička, když v té blbé práci každý den zůstáváš hodinu přesčas? Jak tě to může bavit, když už roky děláš totéž, aniž by přišel nějaký posun – ať už lepší pozice, nebo aspoň lepší plat?
Jak to, že ostatní kolem tebe kráčí vpřed mílovými kroky, a ty máš podprůměrnou práci, kde se nikam neposunuješ?
My Češi neradi měníme zaměstnání. Před rokem 2015 jsme to podle oficiálních statistik dělali jednou za 8 let, teď už je to jen jednou za 5 let.
Jsme k práci málo kritičtí. Utěšujeme se tím, že nemusíme zas tak moc dřít, že máme pět týdnů dovolené, stravenky na 100 korun, slevové poukazy do obchoďáků a automat v kuchyni dělá dobré kafe. Plat sice nestojí za nic, ale v práci je dobrá parta a těch osm hodin denně vždycky nějak uteče.
Neuvědomujeme si, že tyhle benefity jsou v dnešní době standardem už všude. A ve skutečnosti bychom leckde mohli mít ještě více. Umožňuje ti tvůj zaměstnavatel práci z domu? Máš služební telefon, nebo notebook? Můžeš si vybrat „sick day“? A přispívají ti na penzijní spoření?
Nižší důchod? Špičkový benefit.
Já sám třeba byl ve své staré práci zaseknutý už bez mála tři roky. A za tu dobu se s výjimkou pár kosmetických změn nestalo nic. Trochu nám zvýšili stravenky, o pár slevových voucherů navíc. Na penzijko mi nepřispívali, prý až o něco později, až asi budu dostatečně zavedený. Plat se mi zvýšil o pár stovek… Jediná šance, jak se dostat k lepším penězům, byla aktivně se hlásit na teamleaderské nebo vyšší pozice. A to já jsem nechtěl – šéfovat lidem, to není nic pro mě.
Já bych býval radši, kdyby ocenili dlouholetou mravenčí práci, ale k tomu nikdy nedošlo…
Jednoho dne nám odprezentovali nový cool benefit. Šlo o to, že „zlepšují“ a stravenkový systém a systém cafeteria: odteď si můžeme sami odečíst z hrubé mzdy určitou částku, která přijde na náš speciální účet, z nějž si pak můžeme platit obědy a různé služby – fitka, kino nebo jazykové kurzy.
Slečna představující tuto novinku o powerpointové prezentace zářila radostí: „Tohle je super! Částka se odečte z vaší výplaty před daněním, takže – mrk mrk! – dostanete vaše oblíbené služby levněji, protože o to méně odevzdáte státu na daních!“
Nikdo nepovažoval za potřebné dodat, že tímhle okrademe jen sami sebe, protože přece o to méně peněz si tím pošleme na své budoucí důchody nebo zdravotní pojištění. A tohle měl být prosím super benefit.
V tu chvíli jsem se rozhodl – musím pryč! Musím najít jinou, normální firmu!
Našel jsem ji asi za dva týdny.
Hlavní motivace ke změně: šéfová
Teď je opravdu příhodná doba, kdy je změna kariéry nasnadě. Nezaměstnanost je snad nejnižší od doby, kdy tu vládli komanči. Jenže tehdy byla změna oboru práce něčím málo vídaným. A taky neexistovaly žádné online pracovní portály. Teď stačí jen trochu hledat – a najdeš nejméně pět zajímavých nabídek, blížící se tvému portfoliu, navíc s nadějí na lepší plat.
Odpověz na všech pět, čtyři ti odpoví, tři tě pozvou na pracovní pohovor, na dvou uspěješ a jednu z těch prací si vybereš. Elementary, dear Watson!
U mě to celé bylo trochu jinak. Já odpověděl jen na jednu nabídku s tím, že to byl jen takový úvodní nástřel. Že to zkusím a když mi to nebude sedět, zahájím kobercový nálet, odpovím na desítky nabídek a budu objíždět pohovory ve velkém.
Ale co se nestalo. Už při tom prvním pohovoru na mě šéf zapůsobil velmi slušně. Práce v mezinárodním týmu, možnost mluvit neustále anglicky. To jsem přesně chtěl. Náplň práce? Kreativnější a víc samostatná, než v mé předchozí práci. Plat? Vyšší. Navíc blíž domu, s více benefity a lepšími možnostmi pro růst. Zničehonic přede mnou byla smlouva. Hodně o mě stáli.
A mě najednou došlo, že se už několik měsíců těším hlavně na to, až uvidím mou neoblíbenou šéfku, až jí řeknu, že u nich končím. A že jdu za lepším. To teď bylo na dosah. Tak jsem s chutí podepsal.
Neboj se vstoupit do arény
A co ty?
Píše se rok 2018 a pracovní trh připomíná arénu, kde zuří boj firem, jež se přetahují o schopné lidi v produktivním věku. Každý, kdo dokáže uplatnit píli, nadšení pro svěřené úkoly, kvalitní vzdělání, kreativitu, vynikající rozvahu nebo šikovné ruce, je v této době pro firmy cenným artiklem.
Důležité je jediné – dát firmám o sobě vědět. Ukázat jim, co dovedeš. Zajímavá nabídka na sebe nenechá dlouho čekat.
To samozřejmě vyžaduje vstoupit do té pomyslné arény. Jasně, chce tomu něco obětovat. Třeba trochu toho (falešného) pohodlí a (falešného) pocitu bezpečí, které máš na svém současném pracovišti. Jenže je naivní myslet si, že pohodlně a bezpečně se můžeš cítit jen na tom místě, kde jsi teď a tady.
Zkus to taky. Nechceš přece zakrnět do konce života někde, kde tě to nebaví. Kde z tebe vysávají elán a chuť do práce. Kde nevidíš, jestli tvá práce má nějaký smysl. Kde děláš něco, o čem se před úspěšnými kámoši radši ani nechlubíš.
Přešla tě už chuť učit se něco nového, potkat nové lidi, zvykat si na nové prostředí? Jestli ne, tak zkus kariérní změnu.
15/10/2018, Lukáš Karas
_____
Nechceš už dál stát na místě a místo toho raději udělat první krok k nové kariéře?
Mrkni na nabídky zaměstnavatelů, kteří právě na tebe čekají!
_____