Na co si dát pozor u pracovního pohovoru
V poslední době ubývá nabídek práce, počet uchazečů se naopak zvyšuje a firmy si tak mohou mezi kandidáty více vybírat. Uchazeči by tak měli více než kdy dřív věnovat dostatek pozornosti na přípravu před pracovním pohovorem. Nedostatečná příprava a chyby na pohovoru tak mohou zavřít dveře do nového zaměstnání.
Jak se správně připravit a čeho se u pohovoru vyvarovat, to se dozvíte v tomto článku:
Před pohovorem si připravte všechny potřebné dokumenty například životopis. Znovu si pro jistotu zkontrolujte místo konání pohovoru, abyste tam trefili včas. Rovněž si před pohovorem dopřejte kvalitní a dlouhý spánek.
Pokud nastane situace, že se zpozdíte, určitě o tom hned informujte, jak dlouho a z jakého důvodu. Nezapomeňte, že nedochvilnost a případné zrušení domluveného pohovoru může být signálem o nespolehlivosti či neschopnosti zorganizovat si čas.
Na pohovor přijďte připraveni. Častou chybou je to, že uchazeči nemají dostatečný přehled o nabízené pozici ani o firmě, ve které chtějí pracovat. Informovanost je v tomto případě signálem, že uchazeč má o nabízenou pozici zájem.
Dávejte si také pozor na to, abyste během pohovoru neodpovídali stroze nebo naopak příliš rozsáhle. Říkejte vždy to podstatné a vnímejte přitom druhou stranu. Sami podle toho poznáte, zda vaše odpověď stačila, nebo byste měl říct víc.
Během pohovoru nemluvte jen o tom, co od zaměstnání očekáváte, ale také o tom, jakým můžete být přínosem. Díky předešlým zkušenostem tak můžete budoucímu zaměstnavateli ukázat, co mu můžete nabídnout.
Pokud chcete uspět, mluvte vždy pravdu a buďte vždy upřímní. Jakékoli nepravdy vždy dříve či později stejně vyjdou najevo. Nesnažte se tak přikrášlit ani zveličovat informace o vašich dovednostech a zkušenostech.
Velice důležité je snažit se udržet si pozitivní přístup. Rozhodně nepodléhejte pocitům marnosti, pokud vám to již po několikáté nevyšlo. Na další schůzku také nepřicházejte s přesvědčením, že to určitě zase nevyjde.