Koronavirus a práce z domova
Podívejte se, zda vám zaměstnavatel může nařídit práci z domova a na co máte nárok. Jak to vidí legislativa, jak má vypadat domácí karanténa a mnohá další témata.
Obecně platí, že na práci z domova neboli na práci vykonávanou mimo pracoviště zaměstnavatele, kam dle zákona 262/2006 Sb., zákoníku práce, home office spadá, se musí vždy na práci z domu zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout. V ideálních podmínkách je to zohledněno v pracovní smlouvě nebo v jiné písemné dohodě, jen se týká daného pracovněprávního vztahu. Zaměstnavatel není dle zákoníku práce oprávněn zaměstnanci bez jeho souhlasu home office jednostranně nařídit. Jenže koronavirus slaví premiéru.
Legislativa
Velmi skoupá právní úprava home workingu nebo home office v zákoníku práce nabádá k tomu, aby dohoda zaměstnance a zaměstnavatele upravovala, jak bude práce zadávána a odevzdávána, jak se povede evidence pracovní doby, refundace nákladů spojených s výkonem práce z domova, jako je internetové připojení, ale i prevence potencionálního úniku citlivých dat. Práce zaměstnance z domova má prevenční povinnost ve vztahu k bezpečnosti, ochraně a zdraví při práci. Zaměstnavatel by měl zaměstnance proškolit. Zaměstnanec si sám rozvrhuje pracovní dobu a za práci přesčas či ve svátek mu nepřísluší náhradní volno, mzda nebo plat.
Dovolená
Zaměstnavatel může zaměstnanci zrušit dovolenou, ale pak je mu povinen nahradit náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly, protože mu ji zrušil a přesunul na jiný termín. To platí, i když je zaměstnanec z dovolené odvolán při nedostatku zaměstnanců, kteří jsou v karanténě. V případě karantény z preventivních důvodů zaměstnavatel může zaměstnanci dočasně, např. po dobu trvání inkubační doby, nepřidělovat práci, ale musí mu dát náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Při podezření, že zaměstnanec není způsobilý vykonávat práci, může zaměstnavatel požadovat pracovně lékařskou prohlídku.
Domácí karanténa
Pokud je zaměstnanci nařízena lékařem ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí karanténa, jedná se o osobní překážku na straně zaměstnance. Náleží mu náhrada mzdy nebo platu po dobu 14 dní karantény ve výši 60 % průměrného výdělku, jako při klasické pracovní neschopnosti způsobené nemocí dle ustanovení § 192 odst. 2 zákoníku práce. Od 15. kalendářního dne se vyplácí nemocenská Českou správnou sociálního zabezpečení.
Zdroj: Koronavirus.eu