Je vysokoškolský diplom opravdu zaručenou vstupenkou na trh práce?
Vysokoškolsky vzdělaných lidí každoročně přibývá. Základem dobrého života je kvalitní vzdělání. Takovouto poučkou se řídí mnoho nadšených studentů, kteří právě oslavují přijetí na vysokou školu. Na jejím konci bude při dostatečné dřině a píli a také při troše štěstí stát ten vytoužený vysokoškolský diplom.
Dobrá, slavnostní promoci máte za sebou a nyní je čas čelit realitě. Přichází chvíle, kdy si musíte najít zaměstnání, a to nejlépe odpovídající vašemu stupni vzdělání. To ale není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.
Zaručená vstupenka na pracovní trh?
Marketingové a ekonomické webové stránky vesměs vlastníky titulu velebí. Některé mají dokonce tu smělost tvrdit, že v dnešní době nezáleží na tom, jaký obor vystudujete, stejně nemůžete v rámci uplatnění na trhu práce šlápnout vedle. Své tvrzení dokládají tím, že poptávka zaměstnavatelů značně převyšuje nabídku, a přestože je stále největší zájem o absolventy technických oborů, ani humanitní odvětví na tom není tak zle.
Ministerstvo školství pravidelně vydává statistiku, podle které dlouhodobě největší nezaměstnanost je mezi absolventy středních odborných škol s maturitou. Těch je vesměs nejvíce, daleko více než klasických lidí s výučním listem. Daleko před těmito středoškoláky jsou gymnazisté, kteří představují samostatnou a speciální větev středoškoláků. U absolventů gymnázií se navíc dá předpokládat, že nepůjdou hned po škole žádat o práci, ale budou pokračovat ve studiu na vysoké škole.
Podle Národního ústavu pro vzdělávání jsou na tom vysokoškoláci stále ze všech stupňů studia nejlépe. V roce 2017 bylo nezaměstnaných vysokoškoláků 3,4 %. U nezaměstnaných středoškoláků s maturitou šlo o více než 5 %.
Je to ale opravdu takto paušální?
Diplom nepředstavuje žádný benefit
Na druhé straně problému stojí statistiky stránek zabývajících se byznysem a uplatnitelností čerstvých absolventů, které bohužel mluví proti informacím uvedeným výše. Dnešní doba je plná nejmodernějších technologií a rychlých změn, což souvisí s tím, že jsou na zaměstnance kladeny někdy až nesplnitelné požadavky. Zaměstnavatelé tvrdě vybírají ty nejschopnější kandidáty z prostého důvodu – jen ten nejlepší, nesamostatnější a nejspolehlivější zaměstnanec může pomoci budovat konkurenceschopnost firmy.
Ředitelé nejvyspělejších institutů se shodují v jednom:
„To, že má uchazeč vystudovanou vysokou školu, ještě neznamená, že najde uplatnění na trhu práce. Předně to jde ruku v ruce s takřka nulovou praxí, a ta je daleko důležitější než titul. Vedle toho by měl ideální kandidát sledovat nové trendy a aktuální dění na trhu, mít přehled ve svém oboru, dorozumět se v cizím jazyce a být ochoten neustále se vzdělávat a posouvat vpřed.“
Je tedy jasné, že prosté vlastnictví vysokoškolského diplomu nepředstavuje žádnou přidanou hodnotu. Navíc v dnešní době tolik narůstá absolventů vysokých škol, že titul už zkrátka není odrazem kvality a kvalifikace. Tu poskytne až další profesní vzdělávání.