Jak efektivně hledat práci?
Nezaměstnanost je sice rekordně nízká, to ale neznamená, že bývá jednoduché práci najít. Své šance rapidně zvýšíte, pokud se vyvarujete některých základních chyb. Pokud si například nezapamatujete, kterým firmám jste už svůj životopis poslali, a odešlete jej znovu, neuděláte hned zkraje vůbec dobrý dojem.
Hledejte několik hodin denně
Ne, nejedná se o vtip. Pokud chcete opravdu efektivně hledat dobré zaměstnání, nestačí denně odpovědět na pár inzerátů. Chronologicky projíždějte nabídky práce, jednu po druhé, a jakmile vás nějaká zaujme, odpovězte na ni. To samé udělejte s inzeráty v novinách – zakroužkujte je a odpovězte okamžitě! A pokud je nabídek momentálně málo, najděte si na webových stránkách firem kontakty na personalistky a zkuste jim sami nabídnout své dovednosti.
Připravte si dobrý motivační dopis
Motivační dopis je věc, kterou dodnes lidé často podceňují. Říkají si, že přece stačí poslat životopis, tím dají dostatečně najevo svůj zájem. Není to ale pravda. Mnohé veliké společnosti jako Siemens, Bosch nebo ČEZ se shodují na tom, že mnohem radši dají přednost motivovanému uchazeči než vysoce kvalifikované osobě, která jen stroze odpoví na nabídku.
Dejte si pozor a neposílejte firmám navlas stejné motivační dopisy, pouze s minimální změnou v názvu pozice nebo společnosti. Vězte, že to personalisté poznají a okamžitě vás ze seznamu vhodných kandidátů vyškrtnou.
Pochvalte se
Podle statistik více než polovina uchazečů o zaměstnání jako své největší benefity uvádí zodpovědnost a pečlivost, dále pak časovou flexibilitu a ochotu učit se novým věcem. Přitom je mnohem důležitější uvést například své organizační schopnosti, kreativitu nebo znalost nějakého cizího jazyka!
Nelžete a nepřikrášlujte realitu
Možná si teď myslíte, že je například v pořádku do životopisu uvést „jako studentk/a jsem vypomáhal/a jako prodavač/ka v rodinném obchodě“, ačkoli to tak není. Zaprvé se to nemůže dokázat, protože šlo o rodinnou firmu a zadruhé, co je na tom vymyslet si tuto brigádu? Prodávat se naučíte za pochodu i bez předchozí praxe! Vězte, že tomu tak úplně není. Buď vás majitel obchůdku může vyzvat, abyste mu jedno odpoledne přišli ukázat, jak obsluhujete zákazníky, anebo to zkrátka nezvládnete, protože ta praxe tam chybí. Proto doporučení zní – nikdy v životopisu nelžete.
Dobře se připravte na pohovor
Pohovor je takový mezistupeň mezi žádostí a skutečným získáním práce. Je jasné, že si vás personalisti všimli, zaujali jste je svým životopisem a teď vás chtějí vidět naživo. Nepodceňte proto přípravu! Získejte si o firmě co nejvíce dostupných informací, které lze on-line sehnat a také si něco nastudujte o pracovní pozici, kterou budete vykonávat. Není nic horšího než jít na pracovní pohovor a neprofesionálně koktat.