Expertní dobrovolnictví: odborníci pomáhají neziskovkám nejen s PR, grafikou a webovými stránkami
Dobrovolníci nemusejí pracovat pouze na málo kvalifikovaných pozicích. Neziskovky čím dál častěji využívají služeb expertních dobrovolníků, kteří poskytují cenné rady a služby přímo ve svém oboru. Bez jejich ochoty pomoci by si neziskovky tyto služby nemohly dovolit. Expertní dobrovolníci mají zase jedinečnou možnost dostat se do neznámého prostředí a vyzkoušet si svoji práci v nové problematice.
Neziskové organizace mívají často problém s tím, že si služby některých odborníků nemohou dovolit zaplatit. V takových případech neziskovky využívají takzvaného expertního dobrovolnictví – lidé z komerčního sektoru předávají své znalosti a know-how pracovníkům neziskových organizací. A to v různých oblastech. „Expertní dobrovolníky využíváme v oblasti PR, marketingu, time managementu, komunikace nebo nastavení finančního controllingu,“ vyjmenovává Miroslava Kroupová, ředitelka organizace Tamtamy o.p.s., jež poskytuje práci jako úklid či žehlení lidem se zdravotním postižením.
Experti pomáhají rozvíjet neziskovky v oblastech, ve kterých samy nemají kvalifikované pracovníky. „Díky expertnímu dobrovolnictví je profesionalita naší organizace rozhodně vyšší. Máme jenom dvě zaměstnankyně, takže určitě neumíme všechno. Dobrovolnice právničky nám radí třeba s našimi stanovami,“ vysvětluje Lenka Šťastná z neziskové organizace Business & Professional Women ČR, která sdružuje aktivní ženy a pomáhá jim v jejich rozvoji.
Kroupová zdůrazňuje, že preferuje dobrovolníky, kteří mohou pracovníkům organizace předat své know-how. „Je cennější a mnohem efektivnější se věci naučit než si je nechat jednorázově vypracovat. Díky expertním dobrovolníkům máme šanci si sáhnout na skvělé know-how, které bychom jinak nedostali,“ říká Kroupová. Dodává, že pro svou organizaci shání spíše expertní dobrovolníky než finance. Díky znalostem, které od dobrovolníků získají, pak na další peníze snáze dosáhnou. „Ne, že bychom penězi opovrhli, ale primárně si říkáme o mozky,“ dodává.
Motivace expertních dobrovolníků bývá různá. Dobrovolníci, většinou oceňují především to, že se dostanou do zcela jiné oblasti, než doposud znali. „Získají nové znalosti, proniknou do struktury organizace, poznají nové lidi a také skutečně pochopí snažení naší organizace. Naše dobrovolnice bývají překvapené, že jim tato zkušenost pak pomůže i v další práci,“ říká Šťastná. Kroupová dodává, že expertní dobrovolníci také oceňují smysl své práce, navíc se poznají práci se zcela novou skupinou – u nás v Tamtamech lidi s postižením.
Nikola Sedloňová. Článek vznikl ve spolupráci s Asociací veřejně prospěšných organizací ČR, uvedené organizace jsou členy asociace
___
Zaujalo tě dobrovolnictví?
Chceš pomáhat potřebným, ale nechceš nastálo opustit svoji práci? Nevíš ještě, jestli je neziskový sektor tvůj šálek kávy?
Potom dobrovolnictví může být ten správný první krok nejen ke změně tvé kariéry, ale vůbec k obohacení tvého života.
Nezapomeň se podívat i na pracovní nabídky neziskových organizací!
___