Ekonomické dopady pandemie koronaviru
Následující scénář byl donedávna ještě nepředstavitelný – Evropu sevře pandemie nového viru jako do kleští a ekonomika to tvrdě pocítí. Nyní se ale ona neuvěřitelná vize naplňuje a občané nestačí zírat.
Vláda nyní vydává nová omezení takřka každý den. A s každým dalším opatřením se stupňuje negativní dopad na českou ekonomiku. Analytik z UniCredit Bank se vyjádřil následovně:
„Pokud vládní omezení potrvají jen několik týdnů, pak se produkční schopnost ekonomiky nijak podstatně neomezí. Jestliže ale potrvají měsíce, pracovníci a firmy zredukují výrobu a nákupy, přičemž bude možné pozorovat dopad na růst ekonomiky v řádech desetin procent“.

Jak to bude s HDP?
Firemní analytici význačných firem přicházejí s neomylnou statistikou. Říkají:
„Výpadek české ekonomiky na jeden den představuje ztrátu více jak čtyř miliard. Z toho vyplývá, že dejme tomu dvoutýdenní karanténa ochromí až polovinu ekonomiky a vyjde na ztrátu dvacet miliard, což již představuje 0,3 procenta HDP“.
Podle těch samých odborníků, pokud by se výroba a obecně ekonomika zastavila například na měsíc, bude to představovat dopad na HDP zhruba 0,7 procenta. Do toho se musí připočítat panika a strach, které ochromují spotřebu domácností a firemní investice, a výsledkem je opravdu životní zkouška našeho hospodářství.
Nejvíce to odnese cestovní ruch
Analytici z ČSOB míní, že nelze paušálně odhadovat dopad pandemie na českou ekonomiku, protože nikdy nikdo neví, jak se zachová ta která firma nebo domácnost. Co ale možné je, to předpovědět, která odvětví budou pandemií zasažena nejvíce. Podle nich to bude:
- Cestovní ruch
- Hotely
- Restaurace a kavárny
Zkrátka všechny provozy, které počítají s velikým pohybem lidí. Tyto oblasti budou pandemií postiženy nejvíce a budou se dlouho vzpamatovávat i po jejím skončení.
Dalším velice zranitelným odvětvím jsou veškeré kulturní akce, jako divadla, kina, koncerty a podobně. Odborníci tvrdí, že nařízení zakazující shromažďování osob, je celkem drastické. „Už to, že zakázali srocování třiceti lidí, bylo přehnané. Samozřejmě koncerty, kde se sejde najednou třeba tisícovka lidí, to je nebezpečné, ačkoli takových akcí je minimum. Ale třicet lidí pohromadě? To jsou téměř všechny kulturní akce, jako jsou divadla nebo kina. A na rozdíl od výroby nejsou kulturní záležitosti nahraditelné.“
Co se kultury týče, je možné, že budou jednotlivá divadla a jiná zařízení žádat proplacení ztráty státem. A to by představovalo další ránu pro českou ekonomiku, tolik zkoušenou koronavirovou pandemií.