S obchodním ředitelem ANTEE nejen o práci obchodníka

Petr Němeček je obchodní ředitel společnosti ANTEE. ANTEE je internetová agentura, která tvoří internetové stránky na míru a poskytuje kompletní webový servis. V současnosti mají pod správou více jak 4000 webů.

Petr po škole začal pracovat jako správce sítě. Zjistil, že tato práce není jeho šálkem kávy a že ho to více táhne k obchodu. Stal se obchodníkem a v online marketingové agentuře ANTEE se vypracoval na obchodníka s nejvyššími obraty.

O Petrově kariéře a o tom, jaké by měl mít správný obchodník vlastnosti, jsme si povídali v tomto rozhovoru…

Petr Nemecek

Petr Němeček, obchodní ředitel ANTEE

prace-job.webtrh.czCo jste měl v plánu dělat po škole?

Petr Němeček: Můj profil po absolvování SŠ a VOŠ byl správce sítě. Takže mým cílem bylo najít si práci ve firmě, kde bych mohl své znalosti využít a prohloubit. Z tehdejšího úhlu pohledu jsem dosáhl cíle a 4 roky jsem jako správce sítě pracoval.

joblungo.cz: Co bylo rozhodující pro váš krok změnit kariéru a stát se obchodníkem? 

Petr Němeček: Vždy jsem od života čekal víc, než být jen správce sítě. Proto jsem při práci začal studovat VŠ. Zásadní moment, který mi otevřel oči, byl poslech audio nahrávky Ivo Tomana Závist si musíš zasloužit a Proč jen 5% lidí uspěje. Děsně to se mnou zarezonovalo. Takový ten pocit, že v sobě objevíte něco skrytého. Slyšel jsem to snad 100x ? Tak jsem si k práci a škole přibral ještě druhou práci, abych si ty věci vyzkoušel. Začal jsem dělat pro Fincentrum a spíš než produktem jsem byl nadšený obchodem. Po půl roce jsem tam skončil a snažil se dělat obchod ve firmě, kde jsem byl správcem sítě. Bohužel na to nebyl ve firmě prostor, a tak jsem to dělal mimo pracovní dobu a zadarmo. Tam někde už jsem v sobě objevil vášeň k obchodu.

„Nejdůležitější je určitě sebedisciplína.“

Řekl jsem si, že bych měl zkusit práci, která spojí mou nově objevenou vášeň – obchod – a to, co umím, čímž byly věci kolem IT. A tak jsem hledal na pracovních serverech, až jsem našel ANTEE, kde mi dala tehdejší obchodní ředitelka příležitost.

joblungo.cz: Co bylo na začátku vaší kariéry obchodníka nejtěžší?

Petr Němeček: Ukotvení správných návyků a sebedisciplína. Ze zaměstnance se stal OSVČ, který odpovídal sám za sebe. Nikdo mi nediktoval, co mám dělat. Takže pro mě bylo nové a těžké vlastně skoro vše. V začátcích jsem vstával na devátou, po dvou hodinách dopolední práce dvě hodiny trávil obědem včetně vaření, a dělal tak do 16h, kdy přišli spolubydlící z práce a společně jsme hráli nejrůznější počítačové hry. Disciplína mi dávala zabrat ? Dá se říct, že jsem pár měsíců přežíval za životní minimum. Ale uvědomoval jsem si, že je to špatně. Díky poslechu audioknih a četbě knih z obchodního prostředí jsem se z toho dokázal dostat. Všechny ty „aha“ momenty z knih jsem si zkoušel v praxi a postupně se vypracoval na TOP obchodníka v ANTEE. Během pár let se mi podařilo přeskočit obchodníky, kteří měli náskok 10 let a více.

Prošel jsem si taky některými „fuckupy“. Např. jsem začal k ANTEE pracovat ještě pro jinou marketingovou agenturu, která dělala trochu jiné věci. Říkal jsem si, že si rozšířím portfolio služeb, které mohu zákazníkům nabídnout. Efekt byl takový, že jsem sice měl větší portfolio, ale vedl dvojí administrativu a agendu k zákazníkům, a ve finále si v každé firmě vydělal kolem 10-15 tisíc korun. Až v momentě, kdy jsem se zaměřil pouze na jednu firmu na 100%, jsem začal být úspěšný.

prace-job.webtrh.cz: Měl jste někdy chuť se vším seknout a jít dělat něco jiného?

Petr Němeček: Těch momentů bylo spousty a provází nutně každého podnikatele. Jsou např. období, kdy si nevyfakturujete ani částku, která by pokryla vaše životní minimum. V těchto momentech si říkáte, že se necháte někde zaměstnat a budete mít klid. Jenže já blbě snášel šéfy a představa, že mi někdo bude říkat, co mám dělat, pro mě byla děsivá. Takže jsem zase vzal telefon a začal s cold callingem (pozn.: obvolávání nových potenciálních zákazníků) ? Tahle vnitřní motivace mi pomohla přečkat těžká období bez ukvapených závěrů. 

joblungo.cz: Obchodník je povolání, na které není potřeba titul z elitní univerzity, ale spíše to je o určitých vlastnostech a schopnostech, které má dobrý obchodník mít. Jaké to podle vás jsou?

Petr Němeček: Souhlasím, obchodníkem se člověk stává v průběhu života. Jen musí dělat věci, které většina dělat nechce. Nejdůležitější je určitě sebedisciplína. Vidím to na příkladu desítek obchodníků, které znám. Daří se těm, kteří přesně vědí, co mají dělat a co je vede k cíli. Nedaří se těm, kteří vymýšlejí, jak to udělat, aby nemuseli kontaktovat nové klienty. V tomhle je to tvrdé, protože chodíte každý den se svou kůží na trh. A je jedno, jestli voláte na tzv. studené kontakty nebo máte vybudované online marketingové aktivity, které vám generují leady. Obchody jsou jako řeka. Když přiléváte, tak se řece daří, ale jakmile přestanete generovat nové schůzky, tak řeka začne vysychat. Není pak reálné do ní skokově přilít vodu.

joblungo.czDá se práce obchodníka naučit nebo musí mít člověk v sobě nějaký dar?

Petr Němeček: Je to úplně stejné jako ve sportu. Vidíme Petru Kvitovou, Ester Ledeckou a další a říkáme si, jaké měly štěstí a dar. Opak je pravdou, všichni top sportovci to mají hodně tvrdě odmakané. Známý je příklad Michaela Jordana, kterého na střední vyhodili z basketbalového mužstva, aby se následně stal nejlepším basketbalistou v historii.

„Talent do určité fáze stačí, ale abyste byli špička, musíte tvrdě dřít.“

Hrával jsem fotbal na západě Čech a viděl kolem sebe extra talenty. Drtivá většina top talentů to nikam nedotáhla. Měl jsem ale možnost sledovat od mládí vývoj Michaela Krmenčíka, který dnes hraje ligu a je reprezentantem. U něj se zkombinovala dřina s neuvěřitelným talentem. V žákovských kategoriích dokázal dávat klidně sto branek za sezonu. Oproti tomu např. Petr Jiráček nikdy extra talent nebyl, ale byl neuvěřitelně pracovitý. Trénoval násobně víc než ostatní a dotáhl to do německé ligy a reprezentace. Oba mají ale společné to, že tvrdě makají. Práce obchodníka je stejná. Talent do určité fáze stačí, ale abyste byli špička, musíte tvrdě dřít. Dokonce jsem přesvědčen, že u některých lidí je talent na škodu. Pracují o to méně s vědomím, že na to „mají i tak“.

joblungo.czPodle našeho názoru musí mít člověk svou práci rád, aby v ní byl dobrý. Jak je pro vás důležité prodávat věc, která je vám blízká?

Petr Němeček: Jak jsem říkal na začátku, hledal jsem práci, kde bych skloubil své IT znalosti se svou objevenou vášní – obchodem. Z finančního poradenství jsem po půl roce odešel proto, že mi nedávalo smysl prodávat pojistky. Nenašel jsem si v tom tu radost, a proto jsem v tom byl hodně mizerný.

S obchodníky v ANTEE jsme si ukotvili 5 základních hodnot, kterými se řídíme a poslední hodnotou je „víra v produkt“. Neprodáváme věci, kterým bychom nerozuměli nebo které nefungují. Musíme mít ty věci do jisté míry rádi a vědět, že klientům reálně pomáhají zlepšit jejich životy. Dělat obchod jen pro peníze není dlouhodobě udržitelné.

joblungo.cz: Je spousta lidí, co práci mají, aktivně žádnou nehledají, ale vnitřně jsou v současné práci nespokojení. Co byste jim poradil?

Petr Němeček: Takový člověk je ovládán strachem z toho, že si nenajde jinou práci, nebo že není dost dobrý. Práce ho nebaví, ale neví, co dělat, aby to změnil. Podle mě prvním okamžikem je přemoci strach a vykročit ze stínu. Udělat první krok je polovina vítězství. Někdo může jít pro radu za kamarády. Někomu může být bližší vyrazit na nějakou konferenci nebo školení osobního rozvoje. Tam dotyčný narazí na lidi, kteří mu mohou ukázat směr. V době sociálních sítí také může pomoct členství v nějaké skupině, která se zabývá osobním rozvojem. Nebo mohu z vlastní zkušenosti doporučit poslech či četbu knih na téma osobního rozvoje. Tohle vše má však nutný předpoklad, že člověk něco změnit chce a jen hledá způsob.

_____

Máš strach z toho, že si nenajdeš jinou práci, nebo že nejsi dost dobrý? Práce tě nebaví, ale nevíš, co dělat, abys to změnil?

_____

Jak říká Petr, prvním krokem je přemoci strach a vykročit ze stínu. Udělat první krok je polovina vítězství!

_____

Mrkni na nabídky zaměstnavatelů, kteří právě na tebe čekají!!

_____