§66 zákoníku práce – Konec ve zkušebce – Vše co potřebuješ vědět
Zkušební doba je známá věc. Každý si zkušebkou prošel a měl strach, že ho v průběhu zkušební doby z práce vyhodí. Kdy se tak může stát se stručně dozvíš v tomto článku.
Délka zkušební doby
Zkušební doba se musí sjednat nejpozději v den, kdy nastoupíš do práce. A musí to být písemně. Takže ji budeš mít buď ve smlouvě, anebo v jiném dokumentu, co podepíšeš. Trvat může maximálně 3 měsíce. Pokud máš podřízené, může trvat až 6 měsíců. Tuto dobu ti v práci nesmí prodloužit, kdybyste se o prodloužení přece jen v práci dohodli, bylo by to neplatné.
Co když si vezmu den dovolené nebo onemocním?
Když nejsi celý den v práci, zkušební doba se ti o tento den prodlouží. Např. si vezmeš den volna, abys měl prodloužený víkend, zkušebka bude trvat o tento den déle. Kdybys měl ale ve smlouvě napsané „zkušební doba končí 3 měsíce po nástupu do práce“, pak by se ti zkušebka neprodloužila ani o den dovolené. Záleží na formulaci, kterou máš ve smlouvě.
Za jakých podmínek můžu skončit ve zkušební době?
Zkušebka je pro obě strany. Ty i tvůj zaměstnavatel si zkusíte, jestli chcete ve spolupráci pokračovat. Pokud ne, ukončíte práci „zrušením pracovního poměru ve zkušební době“. Pozor, musí se to takto jmenovat, nejde totiž o výpověď. A nepotřebujete ke zrušení žádný důvod. Prostě „jen“ zrušíte pracovní poměr ve zkušební době.
Toto zrušení musí být podle §66 zákoníku práce provedeno písemně a musí se doručit druhé straně. Pracovní poměr ti skončí v den, kdy se toto písemné zrušení doručí (většinou jej ty předáš v práci svému šéfovi nebo v horším případě jej předá on tobě). Popř. může být ve zrušení napsané, ke kterému dni se pracovní poměr zrušuje (např. k poslednímu dni v měsíci, kdy ti pořád trvá zkušebka, nejde to naopak ke dni, kdy už ti zkušebka skončila).
Zrušit pracovní poměr ve zkušební době lze i v tzv. ochranné době (např. v době těhotenství). Je tu jen jedno omezení. V práci ti nesmí zrušit pracovní poměr ve zkušební době v prvních 14 dnech nemocenské.
A co zaměstnavatelé?
Teď přijde odpověď pro firmy, co mají starosti s vykutálenými zaměstnanci. Zaměstnanec se dozví, že ho druhý den „vyhodí“ ve zkušebce a hodí se marod (a to může až 3 dny zpětně). Co s ním?
Jak jsme psali výše, zkušební doba se prodlužuje o překážky v práci (tj. nemocenskou). Můžu zaměstnanci na neschopence doručit zrušení pracovního poměru? Zákon, konkrétně §66 zákoníku práce, na to přesně neodpovídá. Někdo zastává názor, že zaměstnanci na neschopence písemné zrušení doručit lze. Ale toto zrušení bude účinné až 15. den, kdy je váš zaměstnanec na neschopence. Každopádně nejlepší bude (tzv. „safe harbour“), když písemné zrušení doručíte zaměstnanci (nejlépe osobně ve dvou lidech, aby byl svědek) až po uplynutí čtrnáctidenní doby, tj. až 15. den neschopenky.