5 otázek, které byste si měli položit před pohovorem
Povedlo se Vám najít práci snů? Teď už zbývá jediné – úspěšný pracovní pohovor. Jak se na něj připravit? Začít musíte především u sebe. Vybudujte si dovednost, která Vám pomůže nejen při hledání práce. Stane se totiž i stěžejním bodem, na kterém se promítne Vaše budoucí kariéra.
Bavíme-li se o pracovním pohovoru, pak musíme zmínit dvě záruky, které rozhodně zkušenější kariéristé potvrdí. Zpravidla totiž každý pohovor bývá odlišný než ten předchozí. Ať už jsou rozdíly jakkoli sebemenší, na stejné pohovory takřka nenarazíte. Stejně tak nikdy nemůžeme s velkou přesností odhadnout, co se v něm bude dít. Každý pracovní pohovor je originál a to je velice důležité vědět, než k nějakému usednete.
Pokud se právě teď chystáte na pracovní pohovor a přemýšlíte, co všechno se naučit, vězte, že to hlavní už dávno víte. Primárně totiž jde hlavně o Vás. Jediná věc co tak musíte zvládat je sebereflexe. Dokážete-li totiž prezentovat sám sebe se všemi svými pozitivy i negativy, pak nejen zvyšujete šanci na přijetí, zároveň Vás ale jen tak něco nerozhází a jdete si pevně za svým. Sebereflexe ale není jen sebekritika, musíte vidět také svůj cíl a umět definovat co a proč chcete. Jak se tohle všechno naučit? Projděte si následujících pět otázek a pořádně si je natrénujte…
Na jaký úspěch z minulosti jsem nejvíce pyšný?
Hned na začátek si kriticky projeďte svou přecházející kariéru od začátku až po současnost. Zavzpomínejte se všemi emocemi na své největší úspěchy a naučte se o nich poutavě vyprávět. Co k nim vedlo? Kdo mi k nim pomohl a jak? Jaký kus práce a času jsem tomuto úspěchu věnoval? Potkala mě na cestě za ním nějaká chyba (která?), z které jsem se poučil? Rozvedl jsem tím u sebe nějakou dovednost, kterou nyní mohu znovu využít? Ptejte se sami sebe otázku po otázce. Příběhy o úspěchu jsou důležitou součástí pracovního pohovoru a pěkně se implementují do úvodní řeči.
V čem se letos chci zlepšit?
Hromada úspěchů je v životopise vždy velice zajímavým ovocem pro headhuntery. Nezmínit se ale o nedokonalostech nemusí vždy být cesta ke hvězdám. Jaké tři věci letos zlepším? Proč je potřebuji vylepšit? Za jak dlouho dosáhnu zlepšení? Dovedu se poučit? Opět se ptejte sami sebe, buďte realističtí a nebojte se přiznat, že něco někdy nevyšlo. Pokud dodáte, jak jste se z nelichotivé situace dostali a jak Vás posunula dál, získáváte plusové body.
Čím se liším od ostatních?
Originalita ze světa pomalým tempem vyprchává. Zkuste to změnit. Opět zavzpomínejte na časy minulé a zkuste si vybavit, jak jste se lišili od svých bývalých kolegů. Každý člověk je něčím jiný a my jistě víme, že i Vy máte dovednost nebo vlastnost, kterou se lišíte. Může to být například i styl oblékání nebo styl řešení věcí. Najděte zkrátka něco, v čem jste jiní a může to zvýšit přínos firmě, ve které pohovor skládáte.
Co o mě říkali kolegové?
Když už jsme u toho přemýšlení nad kolegy a spolupracovníky, proč nepřidat naší prezentaci i externí názory. Co o mé práci říkal můj bývalý kolega nebo šéf? Jaké dovednosti na mě oceňovali? Byl jsem já sám dobrým spolupracovníkem? Pokud se totiž věnujeme tomu, jak se připravit na pohovor, měli bychom počítat i s otázkou mířenou na reference. Použití dalších i neuvedených v životopise Vám hraje opět do karet.
Kde se vidím za tři roky?
Jakmile ukončíte svoji výpravu do minulosti, věnujte se budoucnosti. Proč budu za tři roky pracovat stále u Vás? Co za to dobu dovedu? Jakého povýšení bych chtěl dosáhnout? Ambice bereme také jakožto nedílnou součást přijímacího řízení. Ukažte, že jich máte plno. Jen tedy nepřehánějte, co je příliš, to je příliš…
Teď když víte, jak se natrénovat na příští přijímací řízení, nezapomeňte, že nejlepší čas pro hledání nové práce je právě teď. Nebojte se to zkusit, zkušenosti staví úspěch.
Třeba je práce Vašich snů blíž, než si myslíte. Možná čeká na prace-job.webtrh.cz…