10 rad: Jak nezešílet při práci z domu
V minulém článku jsme se zaobírali tím, jak je to s home-office (prací z domova, na dálku) z pohledu zákona. Na co máte dle legislativy nárok a co si k vám zaměstnavatel může dovolit. V dnešním článku se podíváme na praktickou část. Dlouhodobý home-office může znít lákavě, ale mnoho lidí ho dlouhodobě nezvládne.
Pracovat z domu chce každý, ale…
Člověk je sociální tvor, který potřebuje kontakt s ostatními lidmi. Přestože se najdou výjimky, většina z nás je z osamocené práce frustrována. Časem frustrace přechází k deprivaci, což v důsledku vede k depresi nebo k syndromu vyhoření.
Opravdu chcete pracovat z domu?
Ještě před tím než kývnete na dlouhodobé zaměstnání, kdy bude váš domov současně kanceláří, dobře se nad tím zamyslete. Z pravidla extrovertní a komunikativní lidé by se této formě měli vyhnout. Naopak tato forma je typická pro IT specialisty, daňové poradce, OSVČ, influencery aj.
10 tipů při home-office
1) Vytvořte si TO DO LIST
Pokud jste zvyklí, že kolem sebe máte spoluzaměstnance, podřízené a nadřízené, podvědomě vás to nutí k většímu soustředění. K lepším pracovním výkonům. Musíte si tedy dát pozor na udržení vlastní morálky. Vytvořením seznamu věcí, které musíte v konkrétní den stihnout, si velice usnadníte sebekontrolu. Pro lenochy je vhodné denní harmonogram rozplánovat po konkrétních hodinách. Před uzávěrkou je vždy méně času než si myslíte…
2) Nezapomeňte na přestávky
Přestávky si teoreticky můžete udělat jak dlouhé chcete, také jejich počet je libovolný. Díky tomu je dobré si přestávky stopovat, abyste návrat k práci stále neodsouvali.
3) Na okolním prostředí záleží
Čistota, přehlednost a systém v uspořádání dokumentů hraje zásadní roli v efektivnosti.
4) Kvalitní počítač a monitor
V případě, že pracujete na HPP, zaměstnavatel by vám měl zajistit vhodné pracovní podmínky. Pokud tomu tak není, doporučujeme na pořízení vybavení nešetřit. Nic neruší při práci více než jeden malý monitor a zastaralý hardware. Pro laiky, kteří pracují v MS Office a v internetovém prohlížeči, dáváme pár čísel: Intel Core i7, 16 GB RAM, MS Windows 10 64-Bit. V případě výrobků Apple by měla stačit 8 GB RAM.
5) Klávesnice
V dnešní době si i značkové klávesnice můžete pořídit kolem 300 Kč. Pokud nechcete šetřit ani zde, buďte při výběru opatrní. High-endové klávesnice nemusí být mechanické a zvyknout si na ně může zabrat hodně času.
6) Pohyb a fyzické vybití
Nejsme portál zaměřený na hubnutí, diety nebo na reklamu. Nicméně zdravý životní styl, popř. alespoň pravidelné cvičení zvýší i pracovní efektivitu. A hlavně, také duševní pohodu. Endorfiny jsou ke spokojenému životu nutné. Zajímavým tipem je běžecký pás se stolkem, tzn. během chůze můžete vykonávat práci na počítači a nemusí celý den sedět v jedné pozici.
7) Nastavení internetového prohlížeče
Možná jako většina populace používáte Google Chrome, ale základní funkce jako vytvoření záložek, oblíbených stránek a nastavení homepages (stránky, které se vám otevřou při prvním otevření aplikace) podporují snad všechny. Buďte svědomití, věnujte nastavení rychlých přístupům stránek, které často používáte, 10 minut. I zde platí, že se zvýší vaše efektivita a zároveň se nebudete muset rozčilovat nad tím, že „zase ten link nemohu najít“!
8) Emailový klient
Jestliže pracujete v obchodním oddělení, často se komunikace přesouvá do interních aplikací popř. na Whatsapp aj. služby. V konzervativním spektru je email stále hojně používaný. Pokud to váš zaměstnavatel dovoluje, doporučujeme používat některý z emailových klientů, např. online Gmail nebo offline Mozilla Thunderbird. V základu obě zmíněné možnosti fungují zdarma a lze si je přizpůsobit a zorganizovat k obrazu svému.
9) Zamyslete se nad svou kanceláří
S útulností ani s bílou (nemocniční) barvou se to nesmí přehánět. Položte si otázka, zda se vám v konkrétní místnosti pohodlně pracuje. Přemýšlíte nad výmalbou stěn? Zvažte světle zelenou, většinu lidí uklidňuje. Šedá působí opačně.
10) Domácí mazlíček a styk s lidmi